Jeżeli planujesz zmienić wystrój własnego mieszkania albo już jesteś na etapie jego urządzania, to zapewne zastanawiasz się, o jakie dodatki zadbać, aby wszystko tworzyło zgraną całość. Jednym z najważniejszych elementów danego pomieszczenia jest jego oświetlenie. Ostatnio bardzo modne stały się nowoczesne żyrandole kryształowe. Czy pasują również do twojego wnętrza? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru modelu dla siebie?

Lampy kryształowe to mocne akcenty w każdym pomieszczeniu. Wprowadzają do danego wnętrza nutę awangardy. Podziwiane są już od czasu baroku, chociażby ze względu na to, że świecą równomiernym i rozproszonym światłem.

Przed podjęciem decyzji o zamontowaniu nowoczesnego żyrandola kryształowego należy wziąć pod uwagę m.in. wielkość danego modelu lampy, jego stylistykę oraz to jak urządzone jest dane pomieszczenie.

Jakiej wielkości żyrandol kryształowy wybrać?

Każdy żyrandol, nie tylko ten wykonany z kryształu powinien mieć wielkość dopasowaną do danego pomieszczenia. Dekoratorzy wnętrz w tym celu posługują się specjalnym przeliczeniem. Dodają do siebie szerokość i długość pomieszczenia, a następnie mnożą przez 10. Ostateczny wynik w metrach, zamieniają na centymetry. Przykładowo, jeżeli pokój ma wymiary szerokość 4 metrów i długość 5 metrów, wówczas optymalna średnica żyrandola sufitowego dla takiego pomieszczenia powinna mieć 90 cm średnicy. Ważną uwagą jest, że do łazienki nie wybieramy żyrandola, który ma średnicę większą niż 50 cm. Zbyt duży żyrandol może przytłaczać, natomiast za mały przyniesie komiczny efekt.

Do jakiego pomieszczenia pasuje żyrandol?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że żyrandole kryształowe pasują do każdego rodzaju wnętrza, zarówno do tego nowoczesnego, jak i urządzonego w starym stylu. Przede wszystkim należy rozgraniczyć nowoczesne żyrandole kryształowe od tych starodawnych. Te pierwsze pasują głównie do wnętrz mających podobną estetykę, czyli np. w duchu glamour lub nowojorskim. Natomiast do pokojów urządzonych w stylu retro i vintage najbardziej nadają się żyrandole, które wyglądają, jakby pochodziły z innej epoki.

Druga ważną kwestią jest dobór żyrandola do danego miejsca. Tu nie ma ograniczenia, żyrandole kryształowe pasują zarówno do salonu, jak i do kuchni oraz łazienki.

Nowoczesny żyrandol kryształowy a reszta mebli

Żyrandole kryształowe pasują do przestrzeni, w których znajdują się białe meble. Ponadto można je zawiesić w pomieszczeniach monochromatycznych. Jasne światło żyrandola kryształowego to kontrast dla mebli w ciemnym kolorze. Takie zestawienie również jest wskazane.

Jeżeli jesteś zwolennikiem kryształów, nie musisz ograniczać się tylko do żyrandola. Dobierz do niego odpowiednie kryształowe kinkiety, czyli wpisujące się w taką samą stylistykę. Wszystkie lampy będą wówczas tworzyły zgraną całość, a estetyka pomieszczenia nie zostanie zachwiana.

Zobacz również: https://technodeluxe.pl/zyrandole/zyrandole-krysztalowe


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku