Według polskich statystyk aż u 5 kobiet na 1000 badanych, wykrywa się raka piersi.

Mammografia jest to prześwietlenie piersi, za pomocą promieni rentgenowskich. Ta skuteczna metoda badania piersi u kobiet, pozwala na wykrycie zmian nowotworowych.

Tak naprawdę ważne jest aby każda kobieta, która ukończyła 20 rok życia, regularnie obserwowała swoje piersi. Bez problemu można znaleźć np. w internecie, wskazówki jak powinno wyglądać domowe badanie. Ważne aby zwracać uwagę na zmiany w wyglądzie,

a także uważnie wyczuwać dotykiem czy nie pojawiły się jakieś zmiany np.guzki.

Poza samokontrolą, dobrze jeśli kobieta jest też co jakiś czas badana przez lekarza. Po 40 roku życia zaleca się regularne badanie piersi. W tym wieku wystarczy badanie USG, jednak po 50 roku życia, konieczne jest wykonywanie mammografii. Kobiety, które miały przypadki raka piersi w rodzinie, są na niego bardziej narażone, dlatego też powinny badać się znacznie częściej, od kobiet, które nie miały przypadków zachorowań wśród rodziny.

 

Jak wygląda badanie mammografem cyfrowym?

 

Badanie wykonywane jest w pozycji stojącej. Polega ono na umieszczeniu piersi na specjalnej płycie. Następnie lekarz używając drugiej płyty dociska pierś. To samo wykonuje się zarówno lewej jak i prawej piersi. Zrobienie zdjęcia trwa zaledwie kilka sekund. Po wykonaniu badania w poziomie, lekarz zmienia płyty na pionowe i znów po kolei wykonuje RTG. Dzięki mammografii cyfrowej, obraz automatycznie przenoszony jest na komputer, co pozwala na możliwość szybkiego, wyraźniejszego odczytu, oraz zgranie zdjęcia na nośnik, czy w razie potrzeby, szybkie przesłanie go. Więcej informacji na temat badania mammografem cyfrowym i specyfikacji technicznej urządzenia znajdziesz na stronie: https://www.philips.pl/healthcare/product/HC714047/mammografia-microdose-si

 

Zalecenia

 

Przed wykonaniem badania mammografem cyfrowym zabrania się używania kremów, balsamów, perfum itp w pobliżu piersi. Poza tym nie ma żadnych przeciwskazań, gdyż badania jest nieszkodliwe. Mammografię cyfrową wykonuje się u kobiet w czasie miesiączkowania, lub tuż po nim. Wtedy piersi są odporniejsze na ból podczas dociskania płyt, a także wyniki są znacznie bardziej wiarygodne.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku