Ogrodzenie w nowoczesnej architekturze ma za zadanie nie tylko zapewnić bezpieczeństwo i intymność, ale także jest pewnego rodzaju wizytówką całego domu. Zgodnie z najnowszymi trendami, bardzo dużą popularnością cieszą się ogrodzenia gabionowe, które potrafią zaskakiwać swą oryginalnością, będąc jednocześnie bardzo proste i funkcjonalne.

Ogrodzenia gabionowe początkowo były stosowane przede wszystkim, jako forma bariery chroniącej przed powodziami, czy nadmiernym hałasem. Ogrodzenia te znane już były od XIX wieku i stopniowo zwiększały swój zakres oddziaływania, z czasem zaczęto odkrywać ich wszechstronność i funkcjonalność oraz inne zalety. Współcześnie ogrodzenia gabionowe mają co raz więcej zwolenników, a ich popularność cały czas rośnie.

Gabiony – ciekawe rozwiązania z prostych elementów

Czym są gabiony? Pojedynczy gabion jest to kosz wykonany z metalowej siatki, który jest wypełniony różnego rodzaju materiałem. Zazwyczaj jest to granit czy bazalt, ale także bardzo często miłośnicy prostych, ekologicznych rozwiązań, wykorzystują do wypełnienia polne kamienie. Bardziej designerskie projekty wykorzystują jako wypełnienie np. szklane kule, które dodatkowo podświetlone wyglądają wyjątkowo pięknie. Szereg różnego rodzaju ciekawych propozycji można znaleźć na ogroland.pl.

Dlaczego ogrodzenia gabionowe stają się tak popularne?

Popularność ogrodzeń gabionowych wynika przede wszystkim z faktu, że pozwalają one na wiele ciekawych i przede wszystkim oryginalnych rozwiązań aranżacyjnych, które przykuwają wzrok i w zdecydowany wyróżniają się spośród innych rozwiązań. Potrafią one podkreślić zarówno nowoczesny styl domu, jak i jego klasyczny charakter.

Ogrodzenia tego typu są również trwałe i odporne na zniszczenia i różne warunki atmosferyczne. Ponadto doskonale rozpraszają hałas, nadając otoczeniu domu bardziej kameralnego charakteru. Nie wymaga ono również systematycznej konserwacji czy zabiegów pielęgnacyjnych. Są ekonomiczne, stabilne i co istotne przyjazne dla środowiska naturalnego. Ponieważ przestrzenie w koszach można wypełniać według własnych potrzeb, dają możliwość wielu rozwiązań architektonicznych uwzględniających indywidualne potrzeby użytkowników.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku