W okresie jesienno-zimowym powszechnie sięga się po leki bez recepty na przeziębienia i objawy grypy. Okazuje się, że większość osób robi to nieostrożnie, nie sprawdzając składu przyjmowanych preparatów. Jak ustrzec się przed zatruciem lekami na przeziębienie i grypę?


Leki stosuj zgodnie z zaleceniami farmaceuty
Jeżeli sięga się po leki bez recepty na przeziębienie lub objawy grypy, powinno się je przyjmować zgodnie z zaleceniami farmaceuty. Stosowanie leków według własnego uznania może jedynie pogorszyć stan organizmu zamiast go poprawić. Farmaceuta jest zobowiązany do udzielenia informacji na temat wskazanej ilości zażywanych środków, nawet jeżeli dawkowanie leków jest szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania wybranego farmaceutyku.

Czytaj ulotki dołączone do leków
Ulotki do leków zawierają nie tylko informacje o dawkowaniu, lecz również listę skutków ubocznych zażywania danego środka. Powinno się dokładnie zapoznać z jej treścią przed zażyciem leku, gdyż w przypadku pojawienia się działań niepożądanych konieczne jest odstawienie preparatu bądź natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem.

Zażywaj leki, których nazwa i skład są Ci znane
Zawsze powinno się przyjmować jedynie te leki, których nazwa i skład są znane osobie zażywającej preparat. Zdarza się, że w domowej apteczce ma się blister tabletek bez opakowania, przez co zna się jedynie nazwę środka. W takiej sytuacji można sprawdzić indeks leków i upewnić się, jakie substancje czynne zawiera lek. Baza leków zawiera także informacje na temat działań niepożądanych i dawkowania farmaceutyków.

 

Leki wskazania do ich stosowania – musisz je znać
Zanim zażyjesz lek na przeziębienie, upewnij się, że wskazaniem do jego stosowania są objawy jesienno-zimowych infekcji. Wykaz leków dostarczy Ci informacji, czy wybrany specyfik pomaga zwalczać gorączkę, dreszcze i bóle mięśni, a także czy może być stosowany w przypadku infekcji wirusowych. Więcej informacji na ten temat znajduje się na https://baza-lekow.com.pl/.

Nie stosuj antybiotyków bez potrzeby
Jeżeli cierpisz na infekcję wirusową, nie proś lekarza o przepisanie antybiotyków. Tym bardziej, nie zażywaj pozostałości antybiotyków po innych chorobach! Lista leków pomagających w przypadku infekcji wirusowych pomoże Ci wybrać odpowiednie preparaty lecznicze. Jeśli chcesz wiedzieć, które z nich są najskuteczniejsze na przeziębienie, przeczytaj opinie o lekach. W sytuacji, gdy po 3 dniach objawy choroby będą się utrzymywać lub nasilać, zgłoś się na wizytę do lekarza.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku