Zaczęłaś biegać latem, ale nie chcesz rezygnować z treningu wraz z nastaniem chłodniejszych miesięcy roku? Po pierwsze, powinnaś zainwestować w dobrej jakości odzież termiczną, która ochroni Cię przed zimnem i wilgocią, jednocześnie zapewniając optymalny poziom wentylacji wewnętrznej – zapobiega nadmiernemu poceniu się podczas aktywności fizycznej. Po drugie, musisz zainwestować w odpowiednie buty do biegania. Te powinny chronić przed chłodem, izolować przed wilgocią i minimalizować ryzyko przypadkowego poślizgnięcia się na lodzie, śniegu lub błocie. Czym zatem powinny wyróżniać się dobre buty do biegania na zimę?

Buty z membraną czy buty terenowe?

W sprzedaży znajdziesz dwa rodzaje butów do biegania na chłodniejsze miesiące roku. Specjalistyczne buty biegowe z membraną i buty do biegania w terenie, o grubszym splocie siateczki, z grubszą podeszwą i bardziej zabudowaną cholewą. Powierzchnia tych pierwszych wykonana jest ze specjalnej membrany, która zapobiega przedostawaniu się wilgoci do wnętrza buta, jednocześnie gwarantując wysoki poziom wentylacji stóp. Chłód z zewnątrz nie dostaje się do wnętrza takich butów, ale ciepło i wilgoć z wnętrza może być wydalone na zewnątrz.

buty do biegania na zimę 2018

Ten rodzaj butów do biegania to doskonały wybór, gdy przyjdzie mroźna i śnieżna zima, i gdy bieganie w klasycznych butach sportowych stanie się zwyczajnie niewygodne – mało komfortowe. Jeśli szukasz obuwia bardziej uniwersalnego, z którego możesz korzystać w różnych okresach roku, nie tylko podczas mrozów, ale także jesienią czy wiosną, postaw na mocniej zabudowane buty terenowe. Buty do biegania po trudnym terenie mają grubszą podeszwę z głębszym protektorem, co w wysokim stopniu izoluje stopy od chłodnej i często mokrej nawierzchni – głębszy, bardziej agresywny protektor minimalizuje również ryzyko niekontrolowanego poślizgu. Buty terenowe mają wyższą cholewę wykonaną z gęstszej siateczki, które lepiej chroni przed zimnem i wilgocią – niestety nie są to buty wodoodporne.

Akcesoria do butów biegowych na zimę

Jeśli zima nie jest w stanie powstrzymać Twojej chęci do kontynuowania treningów, pomyśl o zaopatrzeniu się w dodatkowe akcesoria do butów. Podstawą w tym przypadku będą ciepłe skarpety techniczne, które zapewnią wysoki komfort termiczny i ograniczą efekt szybkiego pocenia się stóp w czasie biegu. Kolejnym ciekawym dodatkiem mogą być stuptuty – specjalne nakładki na cholewę, które zabezpieczają buty i stopy przed wilgocią oraz nakładki antypoślizgowe na podeszwy butów – w wersji na całą podeszwę lub na przód podeszwy. Takie nakładki zwiększą Twoją przyczepność w czasie biegu, minimalizując ryzyko przypadkowego poślizgnięcia się na lodzie lub błocie pośniegowym.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku