Każdy chce mieć piękny, zdrowy uśmiech. To naturalne. Ale w swoich dążeniach do tego pięknego uśmiechu, często ulegamy obiegowym opiniom, które nie maja nic wspólnego z rzeczywistością. W jakie mity na temat pielęgnacji zębów wierzymy najczęściej? Sprawdź i zweryfikuj swoją wiedzę!

1. Krwawienie dziąseł to efekt stosowania twardej szczoteczki

Niekoniecznie. Jak się bowiem okazuje, to przede wszystkim płytka nazębna odpowiada za to, że podczas szczotkowania zębów wyglądasz, jak postać z horroru z zalanymi krwią zębami. Po pierwsze, udaj się do dentysty i pozbądź się płytki. Po drugie, używaj szczoteczki o małej główce i średnio twardym włosiu. Jeśli takie działanie nie pomoże, konieczne będą kolejne konsultacje stomatologiczne.

2. Mleko to gwarancja zdrowych zębów

Picie mleka ma sporo zalet. Produkt ten zawiera przede wszystkim duże ilości wapnia i witaminy D, co zdecydowania sprzyja zdrowiu Twoich zębów. Jednak mleko to także cukier, a konkretnie laktoza. Dlatego picie mleka – owszem, ale na przykład nie wieczorem, tuż przed snem (no chyba, że w drodze do łóżka ponownie umyjesz zęby), jak to miały zwyczaj sugerować nam nasze mamy i babcie.

3. Ortodonta to rozwiązanie jedynie dla dzieci i młodzieży

To kolejny mit! Aparat ortodontyczny mogą nosić zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń wiekowych. Jeśli tylko istnieje taka konieczność, powinieneś zdecydować się na leczenie ortodontyczne. A jak się okazuje, piękny i zdrowy uśmiech sprawia, że otoczenie odbiera nas, jako ludzi bardziej atrakcyjnych, ludzi sukcesu. Osoby o brzydkich, zaniedbanych i krzywych zębach postrzegane są natomiast jako mniej bystre, mniej atrakcyjne i mniej kompetentne! Dlatego sprawdź możliwości, jakie daje dzisiejsza nowoczesna ortodoncja. Mieszkasz niedaleko Krakowa? Ortodonta w Krakowie to opcja dla Ciebie!

4. Cytryna wybiela zęby

Cytryną rozjaśnisz co najwyżej herbatę. Natomiast zębom w ten sposób jedynie zaszkodzisz. Cytryna to zdecydowanie nieudany substytut profesjonalnego wybielania zębów. Sok z cytryny to kwas. Owszem, usuniesz nim plamy z powierzchni zębów, ale także ich część. To łatwa droga do tego, by zębów po prostu się pozbyć.

5. Po każdym myciu zębów należy używać płynu do płukania jamy ustnej

I tak i nie. Płyn do płukania jamy ustnej będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli nie ma w swoim składzie alkoholu. Jeśli składnik ten jest obecny w Twoim płynie, nadużywany z pewnością wysuszy jamę ustną, co w konsekwencji doprowadzi do braku możliwości wypłukania bakterii. A poza tym alkohol + cukier = rozwój bakterii odpowiedzialnych za przykry zapach z ust!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku