Tommy Hilfiger to ikona amerykańskiego stylu preppy, łączącego elegancję, luksus i sportowy luz. Projektant zaczął pracę bardzo wcześnie, zrezygnował ze studiów, a w wieku 25 lat omal nie zbankrutował. Na szczęście odbił się od dna i dzisiaj jest jednym z najbardziej popularnych projektantów na świecie. Dowiedz się, co charakteryzuje styl Tommy’ego Hilfigera.

Czym jest styl preppy

Aby zrozumieć styl Hilfigera, należy cofnąć się aż do lat 30. XX wieku. Wtedy bowiem zaczął kiełkować styl preppy, bazujący na sposobie ubierania się studentów tak zwanej Ligi Bluszczowej, w skład której wchodzi 8 najbardziej prestiżowych uczelni Stanów Zjednoczonych (takich jak Yale, Harvard, Columbia, Princeton, Brown). Tradycyjne mundurki stały się inspiracją dla twórców odzieży i chętnie nosili je inni mieszkańcy USA.

Styl preppy może kojarzyć się także z dyscyplinami sportowymi uznawanymi za elitarne – golfem, krykietem, tenisem, jazdą konną, strzelectwem czy żeglarstwem.

Charakterystyczne dla stylu preppy są m.in.:

  • tweedowe, bawełniane, granatowe, bordowe marynarki;
  • koszulki polo, bawełniane koszule, pulowery, bezrękawniki – zarówno damskie, jak i męskie (często z widocznym logo np. uniwersytetu, klubu sportowego czy projektanta);
  • krawaty w prążki lub skośne paski,
  • bluzy rugby;
  • mokasyny i casualowe, sznurowane buty;
  • chinosy – krótkie i długie;
  • plisowane spódnice – granatowe, bordowe, czerwone, w kratę lub paski;
  • podkolanówki i zakolanówki.

Opisane elementy bez trudu znajdziemy w kolekcjach Tommy’ego Hilfigera.

Tommy Hilfiger i jego kolekcje

Znakiem rozpoznawczym Tommy’ego Hilfigera jest charakterystyczne logo składające się z 3 barw – granatowej, czerwonej i białej, okraszone nazwiskiem projektanta.

Styl projektanta ewoluował na przestrzeni lat (zwłaszcza w odniesieniu do kolekcji damskich, które pojawiły się dopiero w 1996 roku), jednak zawsze hołdował zasadzie sportowej elegancji. Ubrania Tommy’ego Hilfigera są ponadczasowe i stonowane, a w większości kolekcji dominują 3 charakterystyczne barwy. Wzornictwo jest umiarkowane i często minimalistyczne, a jakość ubrań wysoka – jego projekty mają zaspokoić oczekiwania osób, które cenią połączenie luksusu, elegancji, nonszalancji ze sportowym luzem.

Dzisiaj Tommy Hilfiger nie ogranicza się wyłącznie do ubrań eleganckich i casualowych. W najnowszych kolekcjach możemy znaleźć puchowe kurtki, duże bluzy (damskie i męskie), oversizowe T-shirty, ogrodniczki, a nawet ubrania w mocniejszym, rockowym stylu. Niezależnie jednak od tego, co aktualnie jest na topie, kolekcje Hilfigera wyróżniają się łączeniem 3 bazowych kolorów, wykorzystaniem motywów preppy oraz charakterystycznym logo widocznym niemal na każdym produkcie.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku