W ciągu ostatnich kilkunastu lat Kraków wyrósł na jedno z najbardziej obleganych przez turystów miast Polski. Duża popularność stolicy Małopolski wynika przede wszystkim z ogromnych walorów architektonicznych i historii miasta oraz szeregu różnorodnych atrakcji, które przyciągają nie tylko rodzimych zwiedzających, ale także przybyszów z zagranicy. Wybierasz się na weekend do Krakowa? Sprawdź, jak zaplanować wyjazd, by zobaczyć jak najwięcej!

Dobry plan to podstawa

Wielu turystów popełnia podstawowy błąd i wychodzi z założenia, że w ciągu dwóch dni jest w stanie zobaczyć wszystkie zakamarki miasta mogącego pochwalić się 1000-letnią historią. Niestety, to niemożliwe. Poznawanie Krakowa warto więc odpowiednio rozłożyć w czasie i w trakcie weekendu skupić się tylko na kilku najbardziej rozpoznawalnych miejscach. Koniecznie trzeba wziąć także pod uwagę zainteresowania własne oraz osób, z którymi się podróżuje. Przykładowo, najmłodsi nie będą dobrze bawili się, zwiedzając piąty czy dziesiąty kościół, pomimo ich niewątpliwych walorów estetycznych. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę atrakcje dla dzieci w Krakowie, np. nowo otwarte interaktywne centrum odkrywania historii Polski i Polaków HistoryLand, przepiękne Muzeum Motyli oraz cieszące się sporym zainteresowaniem miejski zoo. Z kolei miłośnicy historii będą woleli więcej czasu poświęcić, chociażby spacerom po Wawelu lub Starym Rynku.

Zadbaj o nocleg w centrum

Obok dobrego planu wyjazdu bardzo ważne znaczenia ma także wybór noclegu. Jak zrobić to mądrze? Przede wszystkim szukając hotelu, warto wziąć pod uwagę lokalizację. Nikogo nie powinno zdziwić, że najkorzystniejszy będzie nocleg w pobliżu centrum, np. w okolicach Rynku Głównego lub na niewiele oddalonym od niego Kazimierzu. Znacznie ułatwia to zwiedzenia, ale największą zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność czasu – być może za dobę w hotelu położonym dalej od centrum będzie trzeba zapłacić mniej, ale po doliczeniu kosztów dojazdu może wyjść na to samo. Sporą popularnością w ostatnich latach cieszą się hostele, zwłaszcza wśród osób podróżujących większą grupą. Zdecydowała o tym głównie niższa cena – za pokój 3-osobowy nieopodal Starego Rynku trzeba zapłacić ok. 150 zł za dobę (ok. 50 zł za osobę).

Nie skupiaj się tylko na zwiedzaniu

Co można robić w weekend w Krakowie? W ciągu dwóch dni bez problemu można zwiedzić wszystkie najważniejsze punkty na Starym Rynku – Kościół Mariacki, kolebkę polskiego handlu Sukiennice, Kościół św. Wojciecha, Okno Papieskie, Pawilon Stanisława Wyspiańskiego, Barbakan, Bramę Floriańską oraz pomnik Adama Mickiewicza – a także część przepięknego Wawelu i okalające go perełki takie jak popularny Kościół na Skałce. Warto też odpocząć chwilę od intensywnego spaceru po mieście i poświęcić czas na rozrywkę. Kraków oferuje m.in. wiele fantastycznych restauracji. Tylko w obrębie dwóch najpopularniejszych dzielnic – Starego Miasta i Kazimierza można skosztować specjałów kuchni żydowskiej, galicyjskiej, polskiej, azjatyckiej czy amerykańskiej. Oprócz dobrego jedzenia wieczór można spędzić w licznych escape roomach, interaktywnych centrach i muzeach oraz rewelacyjnych aqua parkach.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Luźna smycz

Wersja do druku