Piękny i odpowiednio dobrany zapach to atut każdej kobiety. Poprawia samopoczucie, pozwala poczuć się pewniej, jest naszym znakiem rozpoznawczym i czymś co wyróżnia z tłumu. Tylko jak go dobrać tak, aby zakup buteleczki z perfumami okazał się trafiony?


Przy wyborze perfum nie należy kierować się modą, promocjami czy ulegać emocjom w sklepie. Zakup powinien być odpowiednio przemyślany, więc nie warto ulegać chwili. Decyzję o wyborze perfum warto rozłożyć w czasie na kilka, a nawet kilkanaście dni, tak aby mieć całkowitą pewność, że to zapach odpowiedni dla nas.


Do perfumerii najlepiej jest się wybrać rano, kiedy nasz zmysł węchu nie jest jeszcze przeciążony różnymi zapachami dnia codziennego, jest chłonny i wypoczęty. Jednak nawet rano możliwości ludzkiego węchu są ograniczone, dlatego podczas wizyty w perfumerii przetestujmy maksymalnie kilka zapachów. Większa ich ilość sprawi, że wszystkie nam się zaczną mieszać i kompletnie się w tej mieszance pogubimy.


Perfum nie testujemy na paskach dostępnych w perfumeriach. Każdy zapach zmienia się w zetknięciu z zapachem naszej skóry i dlatego całkiem inaczej może pachnieć na karteczce, a całkiem inaczej na nas. Dlatego najlepiej spryskać nim okolice nadgarstka i pochodzić z wybranym zapachem przez jakiś czas – poczekać aż ulotni się alkohol i poczuć prawdziwe nuty testowanego produktu.


Ponieważ każde perfumy zmieniają się w zetknięciu z ludzką skórą, nie kierujmy się tym, że dane perfumy ładnie pachną na kimś innym. Każdy produkt tego typu należy przetestować na sobie – i to nie tylko dlatego, że na naszej skórze może pachnieć inaczej niż na skórze siostry, przyjaciółki czy koleżanki z pracy. Równie ważne jest to, aby sprawdzić, czy będziemy się dobrze czuć z danymi perfumami – czy będą one współgrać z naszym charakterem, stylem ubierania i osobowością.


Jeśli lubimy tylko jeden zapach i chcemy być mu wierni, warto zaopatrzyć się w wodę toaletową i perfumowaną z tej samej serii. Tę pierwszą można używać na dzień np. do pracy, ponieważ jest lżejsza. Woda perfumowana sprawdzi się natomiast na wieczór. Jeśli lubimy zmieniać zapachy to można zaopatrzyć się w kilka różnych flakonów i dobierać różne zapachy w zależności od okoliczności, naszego samopoczucia czy pory roku.


Wybór odpowiednich perfum to bardzo osobista i indywidualna sprawa. Odpowiedni zapach jest tak samo istotny w postrzeganiu naszej osoby jak nasz wygląd, makijaż czy strój. Jest uzupełnieniem tych elementów, dlatego powinien z nimi odpowiednio współgrać, a także tworzyć spójną całość z naszym charakterem i stylem bycia. Dlatego tak ważne jest, aby wybór perfum był przemyślany i świadomy. W końcu zapach jest jak druga skóra człowieka.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii mają flaki gotowane
odlewki perfum

Wersja do druku