Przed ekranem komputera spędzamy coraz więcej czasu. Jego blask nie wystarczy, by komfortowo pracować, a ignorowanie kwestii oświetlenia często kończy się bólem czy łzawieniem oczu. Również do czytania czy odrabiania lekcji przydaje się dobra lampka.

Kinkiet

Kinkiet to dobre wyjście, jeśli biurko stoi pod ścianą i masz na niej miejsce, by zamontować lampkę. Umieszczony na odpowiedniej wysokości będzie dobrze doświetlał całe biurko. Dodatkowo zwykle możesz regulować jego klosz, co pozwala objąć ten fragment stołu, którego używasz.

Lampa stołowa

Jedynym powodem, dla którego może się nie sprawdzić, jest zbyt małe lub zagracone biurko, na którym nie ma na nią miejsca. W każdych innych okolicznościach góruje nad lampami stojącymi i kinkietami, bo pozwala zaoszczędzić miejsce w pokoju. Nie wymaga też trudnego montażu, bo wystarczy podłączyć ją do kontaktu. Najpopularniejsze modele to te o tradycyjnym, trapezowatym kloszu, a także coraz bardziej modne kuliste, które dają dużo światła emitowanego z całej powierzchni takiego abażuru. Możliwości jest jednak dużo więcej, czego przykładem może być lampa stołowa z castorama.pl, która poza zwykłym światłem emituje... tęczę. Świetna do pokojów dziecięcych i młodzieżowych, bo umila naukę przy biurku.

Lampa podłogowa

Większość lamp stojących ma ponad metr wysokości, czyli akurat tyle, by górować nad stołem i dobrze go doświetlić. Wybierając lampę do postawienia obok biurka, warto zwrócić uwagę, by jej klosz był jasny i pół transparentny. W przeciwnym razie światło nie będzie przez niego przenikało i przy stole może być za ciemno. Podobnie jak w przypadku kinkietu, taka lampa wymaga przestrzeni. W mniejszych pokojach będzie niepraktyczna, bo zajmie cenne miejsce na podłodze i w przejściu obok biurka.

Lampa wmontowana w blat

Istnieje kilka wariantów takiego rozwiązania. Czasem lampę wystarczy zaczepić o blat za pomocą klipsa podobnego do spinacza do suszenia prania. To dobre rozwiązanie, jeśli blat jest cienki. W przeciwnym razie nie uda się zaczepić lampki. Dodatkowo oświetlenie opierające się na plastikowym klipsie musi być lekkie i niewielkich rozmiarów, więc to wyjście do zastosowania przy małych biurkach. Istnieją też lampy z podstawką działającą na zasadzie imadła. Te zwykle świecą wyraźniej, jednak montaż wymaga więcej siły i może skutkować zniszczeniem blatu.

Górne oświetlenie

Jeśli nie masz miejsca na ścianach, podłodze ani biurku, jedynym wyjściem będzie odpowiednie oświetlenie górne. Zwykle wybierając taką lampę zwracamy uwagę, by nie wisiała ona zbyt nisko. W przypadku oświetlenia biurka – podobnie jak przy stołach kuchennych – długi kabel lub sprężyna na której wisi klosz będzie plusem. Najlepiej, by można było regulować ich długość.

Reflektor

Reflektor lub lampę w podobnym do reflektora stylu możesz zamontować wysoko, więc półki czy obrazy nie powinny być problemem. W przeciwieństwie do kinkietu nie wystają one za daleko od ściany, więc nie zajmują miejsca. Wybierając reflektor o silnym, punktowym promieniu światła i ustawiając jego głowicę w kierunku stołu, możesz zapewnić sobie niezwykłą jasność w czasie pracy.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku