Twoje dziecko ma za sobą pierwsze nauki jazdy na rowerze? Czy wiesz, kiedy pozwolić mu na samodzielną jazdę po mieście, a kiedy obowiązkowo przewozić dziecko na swoim jednośladzie?

Twoje dziecko ma za sobą pierwsze nauki jazdy na rowerze? Czy wiesz, kiedy pozwolić mu na samodzielną jazdę po mieście, a kiedy obowiązkowo przewozić dziecko na swoim jednośladzie?

Jeżeli chcesz jeździć bezpiecznie z dzieckiem na rowerze, musisz znać odpowiednie przepisy drogowe i wyposażyć dziecko w akcesoria, które zapewnią mu bezpieczeństwo podczas wspólnej podróży na jednym jednośladzie. Jeśli jednak dziecko w wieku szkolnym jest już na tyle samodzielne i uważne, aby jechać na swoim rowerze obok Ciebie, musisz znać też pewne zasady, które zapewnią pociesze bezpieczeństwo.

Jazda na rowerze z dzieckiem a wiek dziecka

Przepisy prawne opisują, jak rodzic powinien pilnować dziecka podczas jazdy na rowerze oraz przewożenia dziecka w zależności od tego, ile dziecko ma lat. Jeżeli pociecha nie ma więcej niż 7 lat, rodzic może ją przewozić na swoim rowerze w specjalnym foteliku lub w przyczepce rowerowej. Kiedy przewozimy dziecko w przyczepce, możemy z nim jechać tylko po jezdni albo po ścieżce rowerowej.

Jeżeli dziecko ma więcej niż 7 lat, ale nie skończyło jeszcze 10. roku życia, może poruszać się samodzielnie na swoim rowerze po chodniku, ale tylko pod czujnym okiem osoby dorosłej. Na przykład 9-letnie dziecko jest traktowane według przepisów jako pieszy. Dorosły opiekun może iść obok niego lub jechać na rowerze na chodniku - wówczas piesi nie mogą oskarżyć go o łamanie prawa i wymagać zjechania na jezdnię.

Dziecko powyżej 10 lat może już jeździć po drogach, ale musi posiadać kartę rowerową. Nie będzie mu ona potrzebna dopiero po ukończeniu 18. roku życia. Wcześniej podczas jazdy na rowerze musi posiadać przy sobie ten dokument. Proste egzaminy na kartę rowerową zdaje się najczęściej w szkołach podstawowych - przypominają eksperci z portalu jaki-rower.pl.

Po zdaniu egzaminu przez dziecko możemy jeździć z nim drogami - wówczas poruszanie się po chodniku nie jest zgodne z prawem, chyba że występuje określona przepisami sytuacja, czyli warunki atmosferyczne są bardzo trudne lub samochody poruszają się z prędkością większą niż 50 km/h, chodnik ma co najmniej 2 m szerokości, a na trasie nie ma ścieżki rowerowej. Aby wyjechać z dzieckiem na drogę, musisz mieć pewność, że zwraca czujną uwagę na otoczenie, ma refleks i jest posłuszne poleceniom rodzica, bo zdaje sobie sprawę z tego, że nie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego można zaufać.

Jazda na rowerze z dzieckiem - fotelik czy przyczepka?

Dylemat rodzica chcącego przewozić dziecko na rowerze na początku ogranicza się do pytania: fotelik dla dziecka na rower czy przyczepka rowerowa dla dziecka? W foteliku powinny siadać dzieci, które mają już opanowaną tę postawę. W przyczepce dziecko może zająć pozycję leżącą lub półleżącą jak w wózku, dlatego jest odpowiednia dla maluszków. Przyczepka rowerowa w porównaniu do fotelika ma swoje wady - trudniej nią omijać przeszkody i nauczyć się właściwego, bezpiecznego manewrowania, jeżeli do tej pory nie mieliśmy do czynienia z przewożeniem w ten sposób dziecka. Z przyczepką dla dziecka o wiele łatwiej także utknąć w korku, ale z drugiej strony - o wiele łatwiej nauczyć się utrzymywania równowagi. Jednak dodatkowe kilkanaście kilogramów w foteliku z tyłu roweru powoduje zachwianie jego stabilnością i rodzic musi na nowo uczyć się łapania balansu, aby dziecku nie stała się krzywda podczas upadku jednośladu na jedną stronę.

Jazda na rowerze z dzieckiem a bezpieczeństwo i atrakcje dla malucha

Mogłoby się wydawać, że dziecko w przyczepce czuje się jak król przenoszony w pozłacanej lektyce, jednak to z fotelika ma o wiele lepszy pogląd na mijane otoczenie. Jazda w foteliku na rowerze jest dla niego atrakcyjniejsza, wokół dzieje się o wiele więcej, a dziecko w trakcie jazdy może nawiązywać interakcje z rodzicem, co jest znacznie utrudnione w zamkniętej przyczepce. Jednak to w przyczepce dziecko odczuwa mniejsze wstrząsy, zwłaszcza podczas snu, kiedy ciało jest bezwładne. Przeciwnicy fotelików rowerowych podnoszą argument o wręcz dyndającej głowie dziecka podczas jazdy w foteliku na rowerze. Teoretycznie foteliki są amortyzowane, ale wystarczy nieco dopłacić, aby kupić porządną, amortyzowaną przyczepkę.

Jeżeli jeździmy z dzieckiem na krótkie dystanse, fotelik będzie zdecydowanie prostszym rozwiązaniem na co dzień. Na dłuższe wycieczki możesz wybrać przyczepkę, do której zmieści się także ukochana maskotka dziecka dla towarzystwa - nie istnieje ryzyko, że maluch wypuści ją z rączek, jak mogłoby się to wydarzyć podczas siedzenia w foteliku i nawet stworzyć zagrożenie na drodze. Pamiętaj, że z przyczepką jeździ się wolniej niż z fotelikiem.

Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę takie wypadki, jak nagłe wywrócenie się rodzica na rowerze, dziecko w przyczepce ma szansę ucierpieć zdecydowanie w mniejszym stopniu niż dziecko na foteliku. W przyczepce dziecku będzie cieplej w chłodniejsze dni i będzie chronione przez np. niespodziewaną mżawką.

Jazda na rowerze z dzieckiem - fotelik przedni. Jak się przyzwyczaić do fotelika?

Alternatywą dla tylnego fotelika do roweru dla dziecka jest fotelik przedni - jednak ma on pewne ograniczenia i kiedy dziecko skończy 3 lata, i tak będzie musiało przenieść się albo na tylny fotelik, albo do przyczepki. Dla niektórych rodziców mocowanie fotelika i umieszczanie w nim dziecka, jak i wyjmowanie dziecka czy prowadzenie roweru z dzieckiem w foteliku może być trudne na początku, kiedy podparty rower i tak uparcie przechyla się w jedną stronę - ale wszystko da się opanować. Na dobry początek możesz poćwiczyć nawet z balastem umieszczonym w plecaku - to nie żart. Nauczysz się utrzymywania roweru w stabilnej pozycji, kiedy w rękach masz wiercącego się malucha.

Sprawdź również więcej informacji o tym jak wybrać bezpieczny rower dla dziecka.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku