Wydawać by się mogło, że łysienie dotyczy jedynie mężczyzn w kwiecie wieku i jest związane właśnie z dużym doświadczeniem życiowym. Jest jednak inaczej, ponieważ jest to choroba, która może dotknąć każdego, zarówno kobietę, mężczyznę, jak i dziecko i w ogóle nie zależy od wieku. Co jest zatem przyczyną wypadania włosów, jakie dokładnie są objawy i sposoby leczenia?

Czym dokładnie jest łysienie i jakie są jego przyczyny?

Łysienie, jak nazwa sama wskazuje, jest związane z wypadaniem włosów. Choroba ta najczęściej kojarzona jest z włosami znajdującymi się na głowie, ale może ona objąć swoim zasięgiem również inne rejony ciała. Łysienie samo w sobie nie jest groźne, jednak u wielu osób powoduje duży dyskomfort psychiczny. Stopniowa utrata włosów, a następnie całkowite ich utracenie może nawet spowodować długotrwałe pogorszenie samopoczucia, a wtedy wszystko zależy od nastawienia psychicznego samego chorego.

Przyczyn, tak samo jak i odmian łysienia, jest bardzo dużo. Rozpoczynając na zupełnie naturalnym, związanym z wiekiem wypadaniu włosów dotykającym głównie mężczyzn w wieku 40-50 lat, przez te związane ze stresem, używkami, lekami, hormonami, kończąc na skutkach zabiegów takich, jak chemioterapia czy radioterapia. Ponadto włosy wypadać mogą również z powodu pojawienia się choroby skóry. Najczęściej mamy wtedy do czynienia z objawami miejscowymi, w wielu przypadkach włosy odrastają.

Warto zaznaczyć, że wypadaniem włosów należy martwić się dopiero wtedy, gdy one nie odrastają lub następuje nadmierne łysienie. Dopiero w tym momencie możemy powiedzieć, że mamy do czynienia z tą przypadłością i bez wątpienia należy podjąć stosowne kroki.

Dokładne objawy łysienia

Objawem łysienia jest wypadanie włosów. W pierwszych fazach przypadłości mamy do czynienia z miejscowym wypadaniem, aby po pewnym czasie objęła ona większą część głowy, pach, czy okolic łonowych. Co ważne, niezwykle rzadko dochodzi do całkowitego wyłysienia, dlatego też już na pewnym etapie procesu można ocenić, które sekcje danej części ciała nie będą posiadały włosów.

Jak diagnozowane jest łysienie?

Podstawą przy diagnozowaniu łysienia jest dokładny wywiad lekarski i badanie polegające na wnikliwym obejrzeniu zmienionych miejsc. Wyjątkiem jest łysienie plackowate spowodowane zmianami hormonalnymi, dlatego, jeśli dermatolog podejrzewa wystąpienie tej odmiany choroby, najczęściej zleca wykonanie odpowiednich badań. Ich celem jest wykazanie stężenia wybranych przeciwciał we krwi.

Ponadto dermatolodzy często mimo wszystko decydują się na zlecenie podstawowych badań diagnostycznych krwi. Dla wielu jest to zabieg rutynowy, ponieważ jedynie wtedy specjalista może mieć pewność, że nie występują inne, dodatkowe choroby mogące mieć wpływ na mieszki włosowe.

Leczenie łysienia

Leczenie wypadania włosów zależy głównie od jego odmiany. Jeśli proces ten zachodzi w pełni naturalnie, leczenie go nie jest potrzebne, a jedyne, co nam pozostaje, to pogodzenie się z tym faktem. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, kiedy łysienie jest intensywne lub zachodzi w wyniku innej choroby. Wtedy warto, pod kontrolą lekarza dermatologa, rozpocząć odpowiednie leczenie.

Zazwyczaj polega ono na stosowaniu środków na porost włosów, przyjmowaniu sterydów, czy hormonów. Odpowiednie środki muszą być wsmarowywane lub wstrzykiwane w skórę pozbawiona włosów, a sama terapia trwa niestety bardzo długo. Niemniej, jednak może przynieść pozytywne efekty.

Szczególnie popularne są leki mające za zadanie zahamowanie wypadania włosów. Przykładem jest Loxon, czyli lek dostępny bez recepty. W jego składzie znajduje się minoksydyl, czyli związek bezpośrednio stymulujący mieszki włosowe, dzięki czemu łysienie jest zatrzymywane. Ponadto Loxon wykazuje również działanie przyspieszające wzrost nowych włosów, dlatego też może pomóc w leczeniu przypadłości. Informacje o stosowaniu oraz ulotkę leku znajdziesz pod adresem https://stopwypadaniuwlosow.pl/.

Wiele osób, które dotknął problem wypadania włosów, decyduje się na zastosowanie jednej z niekonwencjonalnych metod leczenia. Wnikliwe badania wykazały, że działania takie, jak przyjmowanie odpowiednich suplementów diety, aromaterapia, czy masaż terapeutyczny mogą przynieść pozytywny efekt, jednak warto podchodzić do nich z odpowiednim dystansem.

Jak radzić sobie z wypadaniem włosów?

Wypadanie włosów, w szczególności, jeśli dotyczy głowy dla wielu osób, jest traumatyczne. Bardzo często pojawia się smutek, a nawet depresja. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ nawet chwilowa utrata włosów powoduje zmianę naszego wizerunku, co może stać się obiektem niegroźnego żartu, a w skrajnych przypadkach nawet drwin z łysiejącego.

Dlatego też niezwykle istotne jest odpowiednie podejście do problemu. Konieczne jest uzmysłowienie sobie, że zamartwianie się, czy przejmowanie opinią innych nie pomoże włosom rosnąć, a lepiej jest skupić się na szukaniu sposobu leczenia. Jeśli żadna z metod nie przynosi oczekiwanego skutku, możesz zdecydować się na zakup peruki. Nie będą to Twoje naturalne włosy, ale rozwiązanie to zdecydowanie poprawi wizerunek.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

peruki
peruka

Wersja do druku