Żylaki nóg mogą powodować poważne powikłania, dlatego należy je leczyć. Leczenie żylaków nóg polega na zlikwidowaniu żył, które są niewydolne.

Żylaki nóg powstają, gdy przepływ krwi w żyłach zostaje zaburzony lub dochodzi do jej zastoju w tych naczyniach. Domowe sposoby na żylaki polegają na stosowaniu preparatów wzmacniających ściany żył i zmniejszających ich przepuszczalność. Leczenie zabiegowe stosuje się w zaawansowanej chorobie.

Żylaki to poszerzone żyły, które stają się widoczne przez skórę. Są krętą linią pokrytą licznymi wybrzuszeniami. Żylaki mogą boleć i piec, towarzyszą im przeważnie uczucie ciężkości nóg i obrzęki. Jednym z pierwszych zwiastunów żylaków mogą być tzw. pajączki, czyli teleangiektazje.

Przyczyny powstawania żylaków na nogach

Żylaki nóg najczęściej występują u osób, które prowadzą siedzący tryb życia lub przez wiele godzin dziennie stoją. Tendencję do powstawania żylaków się dziedziczy, ale to, czy nieestetyczne zmiany powstaną, zależy od profilaktyki.

Przyczyny powstawania żylaków na nogach to m.in. zaburzenia hormonalne, stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej, noszenie odzieży uciskającej brzuch i talię, uciskających skarpetek lub podkolanówek czy chodzenie w butach na wysokim obcasie.

Powstawaniu żylaków sprzyjają też nadwaga i otyłość, przewlekłe zaparcia oraz niedobór witaminy C. Często na żylaki nóg chorują osoby uzależnione od palenia papierosów i alkoholicy.

Niezależnie od przyczyny żylaki na nogach tworzą się wtedy, gdy przepływ krwi w żyłach zostaje zaburzony, przeważnie na skutek uszkodzenia zastawek żylnych, zapobiegających cofaniu i zastojowi krwi podczas jej przepływu do serca.

Domowe sposoby na żylaki na nogach

Domowe metody na żylaki polegają przede wszystkim na skorygowaniu trybu życia w taki sposób, by nie sprzyjał on zastojowi krwi. Najlepiej włączyć do codziennych zajęć aktywność fizyczną, unikać zakładania nogi na nogę i długotrwałego siedzenia lub stania. Warto też odpoczywać z nogami uniesionymi nieco powyżej poziomu serca.

Osoby ze zbyt dużą masą ciała powinny ją zredukować, a uzależnieni od nikotyny i alkoholu – oddać się terapii odwykowej. Aby zapobiec powstawaniu żylaków na nogach, lepiej unikać przebywania w wysokich temperaturach, noszenia zbyt ciasnych ubrań i uciskowych skarpet i podkolanówek.

Warto także stosować pończochy uciskowe i specjalne opaski, które dzięki równomiernemu uciskowi ułatwiają przepływ krwi w żyłach, poprawiając mikrokrążenie.

W aptece bez recepty można nabyć tabletki i maści na żylaki. Doustne preparaty zawierają m.in. diosminę i hesperydynę. Substancje te zmniejszają przepuszczalność naczyń i wzmacniają ich ściany. Dostępne są także suplementy ziołowe wspierające walkę z żylakami.

Maści na żylaki na nogach mają w składzie przeważnie heparynę lub jej pochodne bądź substancje ziołowe, np. wyciąg z kasztanowca czy z arniki górskiej.

Leczenie żylaków na nogach

Klasyczne operacje żylaków polegające na wycięciu pogrubionej żyły wykonuje się coraz rzadziej na rzecz nowoczesnych metod leczenia żylaków nóg. Jedną z nich jest laserowe obkurczenie i zamknięcie niewydolnych żył. W niektórych przypadkach stosuje się też skleroterapię, która polega na ostrzykiwaniu niewydolnych żył substancjami powodującymi zamknięcie tych naczyń, a w konsekwencji zanik.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku