Gran Canaria nazywana „wyspą wiecznej wiosny”, to trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Usytuowana jest pomiędzy Teneryfą a Fuerteventura. Gran Canaria to urokliwy zakątek, na którym występują liczne wzniesienia, wąwozy, stożki wulkaniczne - zachęcające do wspinaczki oraz turystyki pieszej i rowerowej. 


Na wyspie panuje łagodny klimat podzwrotnikowy, który doskonale sprzyja wypoczynkowi. Gran Canaria jest zielona przez cały rok, średnia roczna temperatura powietrza wynosi 22 stopnie C.

W okresie jesienno - zimowym ceny biletów wycieczek do tego pięknego miejsca spadają. Czasem można także natrafić w biurach podróży na korzystne promocje, warto rozważyć wyjazd w tym właśnie okresie. Oferty last minute sprawdzisz m.in. na serwisie turystycznym Fostertravel: https://www.fostertravel.pl/last-minute/hiszpania/wyspy-kanaryjskie/gran-canaria/

Gran Canaria dzieli się na dwie części - północ, która jest chłodniejsza, bardziej zielona i deszczowa oraz południe, charakteryzujące się zdecydowanie suchszym i cieplejszym klimatem. Przez wzgląd na swoją różnorodność klimatyczną, wyspa nazywana jest „kontynentem w miniaturze”. To idealne miejsce dla amatorów pieszych wycieczek - rozbudowana sieć pieszych szlaków (niemal 2 tys. km ścieżek oraz dróg o różnych stopniach trudności) zadowoli każdego piechura. Trasy są niezwykle urozmaicone, zwłaszcza piękne widoki rozciągają się z miradores (specjalnie przygotowanych punktów widokowych). Niektóre ze szlaków turystycznych były wykorzystywane przez rdzennych mieszkańców (Canarios), a także Hiszpanów po konkwiście, jako tzw. „drogi królewskie”.

Gran Canarię powinni wybrać również wielbiciele sportów wodnych - świetne warunki panujące na Atlantyku wokół Wysp Kanaryjskich sprzyjają m.in. surfingowi, żeglarstwu, nurkowaniu. Lubiący parki rozrywki również znajdą coś dla siebie. Botaniczno - zoologiczny Palmitos Park oraz park wodny Acqualnd, które leżą na południu wyspy - dostarczą całej rodzinie wielu niezapomnianych wrażeń.

Stolicą wyspy jest Las Palmas, usytuowane w północno - wschodniej części. Miasto należy do największych z całego archipelagu. Znajduje się tutaj wiele atrakcyjnych turystycznie miejsc, które warto obejrzeć. Zwłaszcza na uwagę zasługują najstarsze dzielnice m.in. La Vequeta, gdzie w imponującej kanaryjskiej posiadłości zwiedzić można muzeum Krzysztofa Kolumba. Następnie Museo Canario, prezentujące kulturę oraz osiągnięcia ludu Gauczów, które zamieszkiwało niegdyś te tereny. Plaza de Santa Ana ze starymi kamieniczkami oraz katedrą Santa Ana, z której wieży można podziwiać panoramę miasta. Puerto de la Ruz, największy europejski port. Castillo de la Luz, najstarsza twierdza obronna na wyspie pochodząca z XVI w.

W centralnej części wyspy znajduje się Teror - jedno z bardziej malowniczych miejsc na Gran Canario. Miasto jest ważnym ośrodkiem religijnym wyspy, do którego przybywają rzesze pielgrzymów. Znajduje się tutaj bazylika poświęcona patronce wyspy Matce Bożej Sosnowej (z XVIII w.). W Teror można obejrzeć tradycyjne kanaryjskie budowle z charakterystycznymi drewnianymi balkonami, które ciągną się wzdłuż wąskich uliczek.

Kolejnym ciekawym zakątkiem jest Aguimes, usytuowane we wschodniej części wyspy, tuż przy końcu zielonego wąwozu Guayadeque. Wąwóz, który szczególnie prezentuje się wiosną, gdy kwitną tu migdałowce, niegdyś zamieszkiwali Guanczowie. Mieszkali w jaskiniach znajdujących się w skałach tworzących ściany jaru. Dzisiaj także można spotkać ludzi, którzy zamieszkują domostwa wykute w skale (m.in. miasteczko Cuevas Bermejas). Będąc w Aguimes warto odwiedzić Starówkę oraz wstąpić do Muzeum Historycznego, które przybliży dzieje wyspy.

Oprócz urokliwych miasteczek, Gran Canaria to plaże i wydmy - wyspa słynie z przepięknych długich, szerokich oraz mieniących się złotym piaskiem plaż. Prawdziwą atrakcją są zajmujące południowy cypel wyspy Wydmy Maspalomas, rozległe tereny jasnego piasku, które tworzą wzniesienia o przeróżnych kształtach oraz wysokościach.

Spędzających wakacje w Gran Canaria czeka wiele atrakcji. Głównym atutem jest piękna pogoda, niezwykle zróżnicowany krajobraz, strome klify skalne oraz piaszczyste plaże.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku