Smoking to najbardziej eleganckie z męskich ubrań, zakładane tylko na wyjątkowe, bardzo oficjalne uroczystości. Decydując się na smoking, należy ściśle przestrzegać kilku obowiązujących zasad, aby nie popełnić faux pas. Dobrze dobrany smoking idealnie podkreśli sylwetkę i zapewni olśniewający wygląd, a idealnie dobrane spinki będą doskonałym dopełnieniem kreacji.

Smoking ma zawsze kolor czarny lub ciemnogranatowy, a jego marynarka ma jedwabne lub atłasowe klapy. Charakterystyczną cechą smokingu są spodnie bez mankietów ozdobione lampasami, – czyli jedwabnymi taśmami wszytymi wzdłuż bocznych szwów. Koszula zakładana do smokingu koniecznie musi być biała oraz posiadać usztywniony gors, który nie wybrzusza się podczas siadania. Dopełnieniem stroju jest mucha, szeroki pas oraz spinki mankietowe.

Historia smokingu

Angielska nazwa „tuxedo” pochodzi od Tuxedo Club w stanie Nowy Jork, gdzie podobno po raz pierwszy założony został frak bez klap, czyli smoking. Polska nazwa tego formalnego stroju pochodzi od słowa „smoke”, czyli dym. Jak donoszą źródła historyczne angielscy dżentelmeni po skończonej kolacji zamieniali fraki na ubranie przeznaczone do palenia, tak, aby strój wieczorowy nie przesiąknął zapachem dymu. Po wypaleniu ostatnich cygar panowie oddawali lokajom smokingi i ponownie zakładali fraki. Marynarki do palenia wykonane były z aksamitu lub innego miękkiego materiału, który dobrze wchłaniał zapach tytoniu. W pewnym momencie istniał również zwyczaj chronienia włosów przy użyciu specjalnych czapek – smoking cap. Obecnie smoking stanowi formalny strój zakładany po zmroku – zimą od godziny 16, latem od 18.

Kiedy założyć smoking?

Smoking jest jednym z najbardziej formalnych strojów wieczorowych, zakładanych jedynie na wyjątkowe okazje. Uroczysta kolacja, koncert, premiera teatralna lub bal to przykłady sytuacji, w których pokazanie się w tym eleganckim ubraniu będzie mile widziane. Jeżeli na zaproszeniu jest napisane „black tie”, „cravate noire” lub „full evening dress” to z garderoby należy wybrać smoking.

Spinki do mankietu – elegancki dodatek

Historia spinek do mankietu sięga XIX wieku, kiedy makiety i kołnierze koszul zaczęto krochmalić, aby nadać im sztywność. Wtedy okazało się, że wykorzystywane wcześniej do zapinania obszernych rękawów guziki nie spełniają swojej roli i zaczęto produkować spinki. Na początku swojego istnienia, spinki były zarezerwowane jedynie dla elit i produkowane z drogocennych metali szlachetnych. Rewolucja przemysłowa umożliwiła masową produkcję, która ułatwiła dostęp do spinek mankietowych, które znacznie zyskały na popularności.

Im prościej tym lepiej

Spinki do mankietu są elementem stroju formalnego, czyli zakładanego na wyjątkowe okazje. Z tego względu warto wybrać prostotę i elegancję i zdecydować się na spinki w maksymalnie dwóch kolorach. W przypadku, kiedy pas smokingowy jest w innym kolorze niż czarny, spinki należy dostosować kolorystycznie do tego elementu ubioru. Jeżeli pas jest czarny, wybór spinek zależy od gustu noszącego je mężczyzny, jednak należy bezwzględnie wystrzegać się tandety. Niestety, spinki do mankietu można obecnie kupić w najróżniejszych wzorach i kolorach, jednak wzorzyste lub w zabawnym kształcie spinki założone do smokingu zostaną odebrane, jako nietakt.

Czym kierować się podczas wyboru spinek do mankietu?

Wybierając spinki mankietowe należy kierować się wyglądem zegarka, butów, muchy, pasa smokingowego. Warto zaznaczyć, że cały strój musi wywoływać wrażenie spójności, a poszczególne elementy muszą do siebie pasować. Wybierając się na elegancką uroczystość najlepiej wybrać klasyczne spinki mankietowe wykonane ze złota lub srebra. Złoto pasuje do ciepłych odcieni, a srebro stanowi idealne dopełnienie chłodnych kolorów. Ciekawy wybór eleganckich spinek do mankietu można znaleźć tutaj: https://www.lancerto.com/akcesoria/spinki.html

Spinki do koszuli smokingowej

Koszula smokingowa została wymyślona przez księcia Winsdoru Edwarda VIII, jako połączenie koszuli frakowej i garniturowej. Dzięki temu niezwykle sztywne koszule noszone do strojów formalnych zyskały na miękkości. Cechą charakterystyczną koszuli smokingowej jest wykładany kołnierzyk i mankiety, które wystają nieco poza rękawy marynarki. Koszula zakładana do smokingu musi koniecznie być biała i posiadać pionowe plisy biegnące równolegle do przodu koszuli. Dobierając spinki do koszuli należy wziąć pod uwagę kolor i rodzaj guzików oraz temperaturę barwy materiału.

Smoking tropikalny

Smoking tropikalny, zwany potocznie białym smokingiem składa się z kremowej marynarki oraz czarnych spodni. Tradycyjnie zakładany jest latem lub podczas podróży do tropikalnych krajów. Marynarka smokingu tropikalnego zazwyczaj wykonana jest z przewiewnego materiału. Strój ten został prawdopodobnie zainspirowany marynarką kasynową, która nie przetrwała jednak próby czasu. Należy pamiętać, aby nigdy nie zakładać do smokingu innych spodni niż czarne, nawet, jeżeli wybieramy jego letnią wersję. Ze względu na mniejszą formalność smokingu tropikalnego, w tym przypadku można pozwolić sobie na eksperymenty zarówno w zakresie kolorystyki pasa jak i doboru spinek mankietowych. Warto jednak pamiętać, że nawet w bardziej przewiewnej wersji, smoking nadal pozostaje ubraniem zarezerwowanym na uroczyste okazję.

Porady dotyczące noszenia smokingu

Podczas kompletowania stroju na formalną uroczystość należy przestrzegać kilku podstawowych zasad elegancji:

  • Skarpety muszą być koniecznie długie i czarne.
  • Rękawy marynarki smokingowej powinny sięgać do pierwszej kości nadgarstka, a ukazujące spinki mankiety koszuli wystawać na około 1 cm.
  • Najlepszy zegarek do smokingu to taki wyposażony w cienki pasek.
  • Kołnierz koszuli smokingowej musi być dobrze dopasowany.
  • Nogawki spodni powinny być z przodu krótsze o 1,5cm niż z tyłu.
  • Spodnie smokingowe nie posiadają szlufek na pasek - należy do nich założyć szelki.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku