Chociaż słowo „depresja” jest trochę na wyrost, jesienne przygnębienie dopada wiele osób. Ma to bezpośredni związek z tym, że dni stają się coraz krótsze, często bardziej szare i mniej słoneczne, a niektórzy z nas znacznie dotkliwiej odczuwają skutki gorszej pogody. Według statystyk jesienna depresja dotyka nawet 10% Polaków. Stajemy się wówczas bardziej apatyczni, zmęczeni, ospali. Przedstawiamy cztery niezawodne sposoby, które pomogą w przetrwaniu jesiennego przesilenia.
fotolia.com, 170296995 | Autor: PointImages.

Najbardziej charakterystyczne objawy depresji spowodowanej pogodą to: osłabienie organizmu, pogorszenie nastroju, przygnębiające myśli oraz ciągłe zmęczenie, nawet pomimo większej ilości odpoczynku czy snu. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest mniejsza niż latem ilość światła. Krótsza doba i mała ilość słońca sprawiają, że dopada nas afektywna choroba sezonowa określana jako SAD (Seasonal Affective Disorder). Co ciekawe, najczęściej cierpią na nią osoby młode. Poza mniejszą ilością słońca jesienią mniej przebywamy na świeżym powietrzu, a także częściej mamy ochotę na tłuste i ciężkostrawne jedzenie. Wszystko to zwiększa nasze poczucie braku motywacji i zmęczenia.

Jedną z pierwszych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, gdy dopada nas SAD, jest dieta bogata w witaminy i składniki mineralne. Chociaż wedle polskiej tradycji w chłodniejsze pory roku powinno się jeść tłusto, nie jest to słuszna droga. Wręcz przeciwnie – w tym okresie należy postawić na zwiększenie dobroczynnych składników w diecie. Sięgaj jak najczęściej po warzywa, owoce, ciemne pieczywo i inne produkty pełnoziarniste, które zawierają witaminy z grupy B (wzmacniające układ nerwowy). Wypijaj odpowiednie ilości wody (2 litry dziennie), jako przekąskę wybieraj orzechy, które również doskonale oddziałują na mózg, oraz ryby, które zawierają tłuszcze Omega-3 wpływające na nasz nastrój.

W zdrowym ciele, zdrowy duch

Drugą ważną kwestią, jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki magnezu. Rozdrażnienie, pogorszona koncentracja lub pamięć, uczucie lęku i bezsenność są tylko niektórymi ze skutków jego niedoboru. W celu skutecznego uzupełniania braków należy wybrać jak najlepiej przyswajalny produkt, np. magnez – lek polski firmy Farmapol. Kolejnym sposobem na walkę z jesienną depresją jest zapewnienie organizmowi odpowiedniej dawki promieni słonecznych. Należy jak najczęściej wychodzić z domu, gdy pogoda jest nieco lepsza, a jeżeli możemy sobie na to pozwolić – warto wybrać się na wakacje w jakieś słoneczne, ciepłe miejsce.

Oczywiście nie każdy ma w tym czasie urlop i środki finansowe, dlatego inną metodą (w przypadku silnego przygnębienia) jest fototerapia, czyli leczenie polegające na naświetlaniu lampami o natężeniu podobnym do światła słonecznego. Według specjalistów jest to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia sezonowej depresji. Ostatnią metodą na walkę z przygnębieniem jest herbatka z dziurawca. Antydepresyjne działanie naparu z tej rośliny potwierdzono klinicznie. Pamiętajmy jednak, że nie można łączyć kuracji dziurawcem z fototerapią lub lekami przeciwdepresyjnymi.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma flądra wędzona

Wersja do druku