Patelnia to podstawowy element wyposażenia każdej kuchni i bez dwóch zdań każdy powinien ją mieć. Są patelnie teflonowe, granitowe, ceramiczne, żeliwne i emaliowane. Pokryte specjalną powłoką uniemożliwiającą przywieranie i takie, dzięki którym smażona potrawa się nie przypali. Wybór naprawdę nie jest prosty. Jedne lepiej sprawdzają się na kuchenkach gazowych, kiedy inne przeznaczone są do użytku na płytach indukcyjnych. Są też specjalne patelnie do przygotowywania konkretnych potraw jak np. naleśniki. Dziś bliżej przyjrzymy się patelniom granitowym i patelniom na indukcję.


Patelnia granitowa – wady i zalety

 

Patelnia granitowa w wielu wzbudza mieszane uczucia ze względu na swój wygląd. Co prawda nie wygląda jak typowa patelnia jednak jej niepowtarzalne właściwości sprawiają, że bez dwóch zdań powinna znaleźć się także i w Twojej kuchni. Ma bardzo dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jej powłoka nie ulega uszkodzeniu nawet wtedy, gdy do mieszania potraw przyrządzanych na patelni wykorzystuje się akcesoria kuchenne wykonane z metalu. Dodatkowo patelnie granitowe bardzo częste objęte są kilkuletnią gwarancją producenta. Warto też wspomnieć, że podczas smażenia potrawy nie przywierają do patelni, gdyż została ona pokryta powłoką non-stick. Dzięki temu potrawy są smaczniejsze i lepiej się prezentują, a samą patelnię znacznie łatwiej jest utrzymać w czystości. Wbrew pozorom patelnie granitowe wcale nie są ciężkie. Są bardzo funkcjonalne i reprezentują wysokiej jakości walory wizualne.

 

 

Patelnia na kuchenkę indukcyjną

 

Patelnia na indukcje, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest do użytku na kuchenkach indukcyjnych. Aby przekonać się, czy wybrana przez nas patelnia jest patelnią indukcyjną, sprawdzamy jej dno. Najłatwiej ocenić to wizualnie przysuwając do jej dna magnes, który powinien się przyczepić. Samo dno powinno być też płaskie, gdyż patelnie z wybrzuszeniem nie będą dobrze współpracować z kuchenką indukcyjną.

 

Najlepiej wybrać patelnię z ceramiczną powłoką odporną na wysoką temperaturę, zapobiegającą przywieraniu potraw. Do użytku na kuchenkach indukcyjnych zdecydowanie nadają się patelnie żeliwne bądź wykonane ze stali. Wykonane z aluminium lub miedzi lepiej omijać szerokim łukiem. Nie poleca się także tradycyjnej ceramiki oraz nowoczesnego szkła. Zanim dokonasz zakupu patelni, sprawdź koniecznie, czy jest ona dedykowana płycie indukcyjnej, aby nie wyrzucać pieniędzy w błoto.

 

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku