Urządzenie pokoju dla dziecka, który będzie zarówno ładny, jak i praktyczny, może stanowić spore wyzwanie. Z jednej strony powinien stanowić idealne miejsce do beztroskich zabaw, a z drugiej być strefą spokoju i skupienia, dostosowanym do nauki oraz odrabiania lekcji. Ważne, aby pokój miał pozytywny wpływ na każdy z tych aspektów i zapewniał maluchowi przestrzeń do rozwijania swojej wiedzy oraz wyobraźni. Podpowiadamy, jak to osiągnąć.

Pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć przy planowaniu aranżacji, jest wydzielenie stref, które będą przeznaczone do konkretnych czynności. Dzięki temu pokój stanie się zdecydowanie lepiej zorganizowany i harmonijny. W jednej części pokoju możemy umieścić więc biurko i szafki, zaś z drugiej – łóżko oraz rzeczy do zabawy. Sprawi to, że maluch nie będzie czuł się rozkojarzony za każdym razem, gdy przyjdzie czas na zajęcie się szkolnymi obowiązkami. Taki podział jest możliwy nawet w przypadku bardzo małego metrażu. Wystarczy trochę kreatywności w planowaniu przestrzeni, np. skrzynia z zabawkami może znajdować się pod łóżkiem, zaś biurko może być wyposażone w dużą ilość szuflad i szafek, co zapewni nam, że książki, zeszyty i przybory będą zgromadzone w jednej strefie.

Zarówno w przypadku czasu na zabawę, jak i naukę, bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie. Biurko zawsze powinno stać przy oknie. Oprócz tego, w pokoju dziecka muszą znajdować się przynajmniej dwa źródła sztucznego światła – jedno sufitowe, drugie w postaci lampki na biurko. Istotna jest również forma samych lamp. Na biurku najlepszą opcją będzie lampka z żarówką LED, która nie zmęczy wzroku malucha. W przypadku oświetlenia górnego powinniśmy pozwolić sobie na trochę szaleństwa. Dostępne obecnie lampy pokojowe to prawdziwa gratka dla dzieci. W dobrym sklepie z oświetleniem znajdziemy fantazyjne, kolorowe modele w bajkowych formach oraz kolorach.

Zapytaj dziecko, jak wyobraża sobie swój wymarzony pokój

Kształt oświetlenia sufitowego możemy dobrać do zainteresowań dziecka, wybierając lampę w kształcie samochodu, piłki, albo model przyozdobiony misiami, sowami, czy piratami. Zarówno w mniejszych, jak i większych pomieszczeniach dobrze sprawdzi się kanapa. Nie jest oczywiście koniecznością, jednak może odgrywać podwójną rolę: łóżka do spania, a po złożeniu wygodnego miejsca do siedzenia i odpoczynku. Maluchy uwielbiają kolory, dlatego dobrze jest uzupełnić pokój w barwne poduszki, koce, maskotki. Wszystko to doda wnętrzu nieco dziecięcego charakteru oraz przytulności.

W przypadku wyposażenia niezbędnymi elementami są oczywiście: łóżko (umieszczone pod ścianą przeciwległą do okna), biurko, wygodne krzesło biurowe z podłokietnikami, oraz szafa. Cała reszta zależy od nas i – przede wszystkim – upodobań naszego dziecka. Warto zapytać swoją pociechę o to, co najbardziej sprawiłoby jej radość. Przy wyborze dodatków i dekoracji kierujmy się zainteresowaniami dziecka, zapytajmy o jego ulubiony kolor. W końcu to jego własna przestrzeń, w której powinno czuć się jak najlepiej.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku