Jednym z mitów dotyczących odchudzania jest konieczność dostarczania organizmowi jak najmniejszej liczby kalorii, a wręcz stosowanie głodówki. Oczywiście, ich ograniczenie jest bardzo ważne, ale powinniśmy pamiętać o tym, żeby nie traktować ich jak swojego wroga. W przeciwnym przypadku po intensywnej kuracji odchudzającej możemy znów szybko przybrać na wadze!

Kalorie, a dokładnie kilokalorie, czyli tysiące kalorii (kcal) określają ilość energii. Mówimy wtedy również o wartości energetycznej. Energia z pożywienia wykorzystywana jest do podtrzymywania funkcji życiowych organizmu oraz do tak zwanej pracy mechanicznej, czyli naszej codziennej aktywności.

Wobec tego wtedy, gdy znacznie zredukujemy liczbę kalorii w trakcie diety, na początku możemy wprawdzie zobaczyć efekty, ponieważ organizm pobiera energię zmagazynowaną w tkance tłuszczowej. Pamiętajmy jednak, że energia gromadzi się też w mięśniach i bez niej narządy wewnętrzne nie będą działać sprawnie – obniży się odporność, pojawi się zmęczenie. Wobec tego przez restrykcyjną dietę ograniczającą kalorie możemy wpłynąć na swój gorszy stan zdrowia.

Skuteczna dieta a kalorie
Gdy interesuje cię bezpieczne i skuteczne odchudzanie, nie należy ograniczać kalorii do minimum. Oczywiście, jeśli dotychczas dostarczaliśmy ich organizmowi bardzo dużo, trzeba będzie je zredukować. Warto jednocześnie zmienić źródło pochodzenia kalorii na bardziej wartościowe. Dieta powinna być bogata, różnorodna, zbilansowana!

Także warto dostarczać kalorie organizmowi w regularnych odstępach czasu. Nieregularne posiłki mogą zaburzyć metabolizm. Najlepiej jeść 5 razy w ciągu dnia – mniejsze posiłki o stałych porach. Zapobiegamy wtedy głodowi i tworzymy rytm dla naszego organizmu, który nie będzie robił wtedy niepotrzebnych zapasów tkanki tłuszczowej.

 

Każda odchudzająca się osoba nie powinna zapominać też o śniadaniu – to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, który dostarcza energii i przygotowuje na nowe wyzwania. Kolacja z kolei powinna być lżejsza i zjedzona na 2-3 godziny przed pójściem spać. W ten sposób organizm może w ciągu nocy wypocząć zamiast trawienia pokarmów. Zapraszamy również do zapoznania się ze stroną naszego partnera pillole dimagranti

 

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku