Migrena jest chorobą, którą każdy pacjent przechodzi odrobinę inaczej. W związku z tym mimo, że bóle migrenowe dotyczą nawet kilkunastu procent społeczeństwa, wokół tego schorzenia narosło wiele mitów. Oto kilka sprawdzonych faktów na temat tej choroby.

Czy wiesz, że migrena to nie tylko przypadłość właściwa dorosłym? A może nie zdawałaś sobie sprawy, że atak mogą wywołać czynniki pozornie niezwiązane z problemem bólu głowy, jak na przykład intensywne zapachy albo zjedzenie określonych produktów spożywczych? Sprawdź listę pięciu faktów na temat migreny!

1. Migrenę można leczyć

To dobra wiadomość szczególnie dla tych chorych, którzy wypróbowali już wiele leków i naturalnych metod bez większych widocznych rezultatów. W aptekach dostępne są leki z ibuprofenem (Ibuprom) czy paracetamolem (Panadol) oraz kwasem tolfenamowym (np. Migea, lek przeznaczony typowo dla migrenowców). To substancja polecana przez neurologów jako bardzo skuteczna i bezpieczna w stosowaniu. Udowodniono, że stosowany w połączeniu z tryptanami zapisywanymi przez lekarza może skutecznie zmniejszyć częstotliwość występowania ataków. Od niedawna kwas tolfenamowy (zawiera go np. Migea, lek w postaci tabletek) jest dostępny bez recepty.

2. Migrena to nie tylko ból głowy

Migrena kojarzy się głównie z pulsującym, jednostronnym bólem głowy, jednak nie jest to jedyna forma, jaką może przybrać ta choroba. Bóle migrenowe występują niekiedy w formie migreny brzusznej, która dotyka dzieci około 6-10 roku życia. Może ona mieć postać ostrego bólu brzucha w okolicy pępka. Atakom towarzyszą często takie objawy, jak nudności, wymioty, lęk bez powodu.

3. Migrenę mogą wywołać określone pokarmy

Chociaż migrena jest chorobą o podłożu neurologicznym, może być wywołana przez zewnętrzne czynniki. Jednym z nich jest spożywanie produktów spożywczych zawierających niektóre substancje. Do pokarmów na cenzurowanym należą: wędliny i przetworzone mięso zawierające sól i konserwanty, orzechy ziemne, cytrusy, alkohol, czekolada, ser pleśniowy.

4. Istnieją naturalne metody walki z migreną

U niektórych chorych są one bardzo skuteczne. Do naturalnych metod należy stosowanie chłodnych, ciepłych lub naprzemiennych okładów na głowę. Pomocne mogą być także ziołowe napary (rozmaryn, mięta, kora wierzby białej). Dobrze działają też imbir, kurkuma oraz kawa. Z tym ostatnim napojem należy jednak uważać, nie u każdego wywoła ona bowiem pożądany efekt. Jeśli na co dzień wypijasz kilka filiżanek małej czarnej, możesz śmiało po nią sięgać, jednak jeśli nie pijasz kawy, może ona zaszkodzić, zamiast pomóc.

5. Zdrowy sen i redukcja stresu – klucz do dobrego samopoczucia

Osoby cierpiące na migrenę powinny zadbać o to, by w ich rozkładzie doby sen zajmował stałe miejsce. Śpij co najmniej 7 godzin na dobę, wysypiaj się i nie odsypiaj w weekendy. Zadbaj także o redukcję codziennego stresu (na przykład poprzez łagodną gimnastykę albo inne sposoby na relaks), a zauważysz że ból atakuje rzadziej.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Salceson ozorkowy czarny kalorie
Apteka online

Wersja do druku