Obecne na rynku kosmetyki możemy podzielić na ogólnodostępne, drogeryjne preparaty oraz produkty przygotowane dla specjalistów wykonujących zabiegi kosmetyczne. Różni je skład, ilość substancji aktywnych i skuteczność działania. Profesjonalne kosmetyki – co należy o nich wiedzieć? Z których można bezpiecznie korzystać w domu?

Kosmetyki do gabinetu i domu

Kosmetyki o specjalistycznym działaniu, to wysokiej jakości produkty, które są wykorzystywane głównie w gabinetach kosmetycznych. Ich skuteczność oraz intensywna reklama, przyciąga również klientów indywidualnych. Większość z nas jest świadoma ich złożonego działania, dlatego częstą praktyką jest dokonywanie zakupów i konsultacja preparatów u specjalistów. Producenci oferują coraz więcej precyzyjnych środków. Umiejętne odnalezienie się wśród składów i opakowań jest nie lada wyzwaniem. Szczególnie wzrosła ilość dermokosmetyków, których produkcja jest odpowiedzią na coraz częstsze problemy z zanieczyszczeniami w środowisku i zachorowaniami, m.in. na atopowe zapalenie skóry.

Dermokosmetyki opanowały głównie wystawy apteczne, choć nieśmiało pojawiają się również w drogeriach. Preparaty dostosowuje się do rodzaju cery klienta i charakteru jego schorzenia, co wymaga wiedzy na temat zmian zachodzących na skórze.

Kosmetyki profesjonalne dzielimy zwykle według ich przeznaczenia. Zalecane stosowanie preparatów kilka produktów z tej samej linii, wynika z kompleksowego oddziaływania takiego zestawu na skórę. Profesjonalne kosmetyki mogą być także preparatami stosowanymi w kuracjach uzupełniających (np. antybiotykoterapii). Nowoczesne technologie użyte w produkcji kosmetologicznej trafiają do coraz większej liczby osób, wszystko dzięki wysokiej jakości produktom pielęgnacyjnym, dostępnym także poza gabinetami kosmetycznymi.

Kosmetyki profesjonalne – jak je stosować?

Preparaty specjalistyczne posiadają więcej aktywnych składników, są więc skuteczniejsze od standardowych produktów dostępnych w drogeriach. Zwykle odróżniają się bogatszym składem i wyraźniejszym efektem zaraz po zastosowaniu. Są wybierane głównie do gabinetów, ponieważ często zawierają kwasy, które mocno ingerują w skórę. Mają też niższe pH od substancji dostępnych w drogeriach, dlatego trzeba posiadać odpowiednią wiedzę na temat ich stosowania.

Jeżeli zależy nam na kosmetykach profesjonalnych do domu, warto udać się po nie do gabinetu kosmetycznego. Specjalistka oceni potrzebę naszej skóry, przeanalizuje skład preparatu pod kątem naszej cery. Jeśli dany preparat nie będzie dla nas odpowiedni, zostaniemy o tym poinformowani. Kosmetyki specjalistyczne powinniśmy stosować z rozwagą, ze względu na nieprzewidywalne efekty, np. reakcje alergiczne, niszczenie cery długotrwałym oddziaływaniem środka, czy nawet powstanie blizn. Powinniśmy przede wszystkim unikać kwasów i substancji depigmentacyjnych, które mogą powodować poparzenia lub przebarwienia. Warto również zapytać o kolejne kroki w kuracji. Niektóre zabiegi wymagają zmiany substancji lub stężenia w jej trakcie. Ponadto, można wprowadzić kurację uzupełniającą po zabiegach w salonie kosmetycznym, która przedłuży i umocni jej efekty.

W domu, bez strachu możemy pozwolić sobie na zaaplikowanie specjalistycznej maseczki nawilżającej, peelingu i kremów. Jak widzimy, profesjonalne kosmetyki powinny być dobierane przez specjalistów, a część z nich powinna zostać zastosowana jedynie w salonie kosmetycznym. Jednak przy odpowiedniej świadomości i edukacji, część zabiegów możemy z powodzeniem zastosować w domu. Korzystajmy więc rozsądnie z dobrodziejstw współczesnej kosmetologii.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku