Różnorodność krzeseł dostępnych na współczesnym rynku meblarskim może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. W sprzedaży obok klasycznych krzeseł drewnianych, znajdziemy również krzesła nowoczesne, na metalowych nogach, na płozach, tzw. hokery, czyli wysokie krzesła barowe, krzesła tapicerowane i sztaplowane – z możliwością nakładania jednego krzesła na drugie, a także cieszące się dużym zainteresowaniem kupujących, oryginalne krzesła skandynawskie tj. krzesło Kris, które wyróżniają się prostą formą i wysokim poziomem oferowanej wygody użytkowej.


Forma krzeseł skandynawskich

Zgodnie z charakterystycznymi cechami skandynawskiego stylu, meble pasujące do wnętrz tego typu nie powinny być meblami wybitnie ozdobnymi. W tym przypadku od ich dekoracyjności ważniejsza jest funkcjonalność. Oczywiście krzesła skandynawskie tj. krzesła Kris wciąż są meblami atrakcyjnymi pod względem wizualnym. Ich atrakcyjność nie polega jednak na epatowaniu dużą liczbą dekorów, a na zastosowaniu ciekawej, można powiedzieć intrygującej, ale wciąż dość prostej konstrukcji. Krzesło w stylu skandynawskim ma najczęściej drewnianą konstrukcję, na której opiera się siedzisko płynnie przechodzące w wygodne oparcie. Jednolita forma oparcia i siedziska jest jednym z elementów wyróżniających wiele modeli krzeseł utrzymanych w skandynawskiej stylistyce wykonania. Uzyskanie takiego efektu jest możliwe przez zastosowanie jednolitej tapicerki lub przez użycie łatwego w formowaniu tworzywa sztucznego, z którego odlewa się skorupę siedziska i oparcia. Przykładem krzesła o takiej formie może być krzesło Kris, w którym drewniane nogi zostały wykończone siedziskiem i oparciem wykonanym z trwałego polipropylenu o dużym poziomie sztywności.

Produkt pochodzi ze strony https://aropos1.pl/ser-pol-1-krzeslo-kris.html

 

Kolor krzeseł skandynawskich

Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim są na ogół wnętrzami jasnymi i przestronnymi, otwartymi na przestrzeń. Krzesła pasujące do takiego wnętrza powinny być zatem meblami utrzymanymi w jasnej kolorystyce, o lekkiej konstrukcji i niewielkich rozmiarach. Przykładem mogą być wspomniane już wcześniej krzesła Kris, które przez zastosowanie cienkich nóg i lekkiej konstrukcji siedziska z oparciem, wydają się niezwykle delikatne i kruche, a jednak w rzeczywistości są meblami bardzo stabilnymi i wytrzymałymi. Dla podkreślenia delikatności krzeseł, są one malowane na jasne, pastelowe kolory. Takim kolorem może być biel siedziska i oparcia połączona z naturalnym kolorem drewnianych nóg. Dzięki jasnej kolorystyce krzesła w stylu skandynawskim pomagają w optycznym powiększeniu dostępnej przestrzeni salonu lub kuchni i w ten sposób w budowaniu bardziej otwartego, przestronnego wnętrza mieszkania/domu.

 

Skandynawskie krzesła i ich funkcjonalność

W odróżnieniu od klasycznych, dość masywnych krzeseł drewnianych, krzesła w stylu skandynawskim wydają się lekkie i delikatne. Co ciekawe, prostsza, mniej masywna konstrukcja takich krzeseł nie wpływa na poziom ich funkcjonalności użytkowej. Dla przykładu krzesło Kris, które ma oryginalny rozstaw dość cienkich drewnianych nóg, nie ustępuje pod względem stabilności klasycznym krzesłom drewnianym o masywnych nogach rozstawionych symetrycznie przy każdym z rogów siedziska. Na wygodę użytkowania takiego krzesła wpływa nie tylko jego duża stabilność i niska waga, ale także specjalnie profilowane oparcie płynnie przechodzące w równie wygodnie profilowane siedzisko. Dla większej wygody siedzenia, wiele krzeseł w stylu skandynawskim posiada dodatkowe poduszki, które można położyć na twardym siedzisku. Poduszki można zdejmować, dzięki czemu łatwiej zadbać o ich czystość.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku