Nowoczesne wnętrze, jeśli jest zaaranżowane z dbałością o wszystkie szczegóły, wymaga zastosowania komponujących się ze sobą elementów wykończenia i wyposażenia. Dzięki temu że producenci klamek do drzwi wewnętrznych zróżnicowali swoją ofertę, możemy z powodzeniem wybrać elementy pasujące do stylu pomieszczenia, co dotyczy zarówno kształtu, jak i materiału wykonania. Spośród jakich wzorów możemy wybierać?

Klamka nowoczesna, czyli jaka?

Aranżację w stylu nowoczesnym wyróżniają trzy podstawowe cechy: funkcjonalność, elegancja i minimalizm. Wnętrze jest pozbawione dużej ilości ozdób, użyta kolorystyka, w której przeważają biele i szarości, ma chłodny odcień, natomiast przedmioty składające się na wyposażenie wyróżniają oryginalne kształty – w projektowaniu ich wyglądu często biorą udział współcześni artyści. Wśród materiałów wykończeniowych dominują: surowe drewno o wyraźnie zaznaczonej strukturze słojów, metal w odcieniu chrom o połyskliwej lub zmatowionej powierzchni, szkło transparentne lub zabarwione, cegła, beton. Wystarczy teraz rzut oka na zbiór propozycji producentów klamek drzwi wewnętrznych, by przekonać się, że bez trudu odnajdziemy elementy pasujące do aranżacyjnej układanki w duchu nowoczesnym.

Prosty kształt klamki

Chociaż klamka pasująca wyglądem do nowoczesnych drzwi wewnętrznych ma prosty kształt, cechuje go ergonomiczność, czym przedmioty te wpisują się w funkcjonalność pomieszczenia. Linia klamki idealnie odpowiada wnętrzu chwytającej ją dłoni, a brak ozdobników i kunsztownych dekoracji – tak znamiennych dla stylu klasycznego – idzie w parze z wygodą używania.

Metaliczne kolory klamek w wielu odcieniach

Katalog produktów, na który składają się klamki do drzwi wewnętrznych, zawiera przedmioty wykonane z różnego rodzaju metali i wykończone kolorystycznie w zbliżonych do metalicznego odcieniach. Takimi są chrom, nikiel, mosiądz, nierdzewna stal, a także znal, będący połączeniem cynku i aluminium. W zależności od kolorystyki pomieszczenia, którą barwa klamki będzie dopełniać, wybierać możemy spośród powierzchni połyskliwych, szczotkowanego niklu, patynowanego mosiądzu i kilku odcieni zbliżonych do grafitu.

Wieloletnia niezawodność mechanizmu klamki

Produkty uzupełniające skrzydło drzwi wewnętrznych wyróżnia nie tylko charakterystyczny wygląd, ale również wygoda użytkowania i trwałość mechanizmu ukrytego pod obudową klamki. Jeśli czynności otwierania drzwi we wnętrzu zaaranżowanym na sposób rustykalny towarzyszą odgłosy nienaoliwionych zawiasów lub sprężyny pod szyldem i stanowi to o swoistym uroku wysłużonych lub stylizowane na stare sprzętów, drzwi prowadzące do nowoczesnego salonu lub gabinetu otwierane i zamykane są bezgłośnie.

Skrzydło drzwiowe jako wizytówka wnętrza

Umiejętnie dobrane skrzydła drzwi wewnętrzne wyposażone we wszelkie niezbędne akcesoria – do których oprócz klamek należą szyldy i tarcze – harmonizują z wystrojem pomieszczenia i odgradzając widok wnętrza za pomocą zamkniętych drzwi, anonsują swoim wyglądem aranżacyjny styl, jaki panuje wewnątrz. To ważna właściwość, która często umyka uwadze osobom samodzielnie wybierającym aranżację wykończenia pomieszczeń i odważnie – nieco zbyt – łączących odmienne, niepasujące do siebie stylistyki.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku