Zaraz po zakupie domu i samochodu, meble są najdroższym produktem jaki kupisz w swoim życiu. Poznaj najciekawsze fakty ze świata mebli. Dowiesz się ile kosztuje najdroższy kredens, gdzie wystartować w wyścigu foteli biurowych oraz, jak długo musiałbyś się kołysać na fotelu bujanym, aby pobić rekord świata.
Krzesła
-Do XVI w. krzesła zarezerwowane były dla królów i władców. Świadczyły o pozycji i władzy. Im bardziej zdobione, tym większa władza. Dla osób niższego stanu przeznaczone były stołki lub ławy, czyli krzesła bez oparcia. Więc jeśli teraz siedzisz na krześle z oparciem, czuj się zaszczycony.
-Słowo "krzesło" nie jest wspomniane ani razu w Biblii. Jednak Szekspir wspomniał o krzesełkach aż ośmiokrotnie w III części Henryka VI.

Fotele biurowe
-480 godzin, czyli 20 dni tyle wynosi rekord kołysania się na fotelu bujanym bez przerwy. Dokonał tego Dennis Easterling.
-W wyścigu na fotelach biurowych możesz wziąć udział np. w Japonii lub Niemczech. Jak widać chęć oderwania się od biurowej rutyny może przybierać różne formy.

Meble biurowe
-Co roku firmy amerykańskie kupują 4,5 miliona stołów, 16,5 milionów krzeseł i 11 milionów szafek na dokumenty. 
-Fotele biurowe stworzone były po to by ich wygoda przekonywała pracowników do zostawania po godzinach w pracy.

Sofa
-2 958 dni (to jest około 8 lat) tyle mniej więcej wynosi średnia długość życia sofy.
-Przeciętna kanapa służy jako miejsce do siedzenia podczas jedzenia posiłku 13 razy w miesiącu. 
-Przez całe życie Twoja kanapa ugości średnio 782 osób.

Biblioteka
-Na Bibliotece Kongresowej znajduje się ponad 147 milionów pozycji na regałach o długości 836 mil.
-Najstarsza księgarnia na świecie znajduje się w Bibliotece Bodlei na Uniwersytecie w Oxfordzie, która jest również jedną z najstarszych bibliotek w Europie.

Kredens
Najdroższy kredens na świecie ma ponad 300 lat. Chodzi oczywiście o Badminton Cabinet. Co ciekawe, za 15 mln dolarów wykupiła go Barbara Piasecka-Johnson (z pochodzenia Polka), odrestaurowała i sprzedała za 36,7 mln dolarów do Pałacu Lichtenstein w Wiedniu.

Po więcej ciekawostek ze świata mebli oraz urządzania wnętrz zapraszamy na naszego bloga: blog.mirjan24.pl


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku