Tarasy w Polsce często są niestety zagracone i zaniedbane, co z kolei sprawia, że rzadko mamy rzeczywiście ochotę spędzać na nich czas. Tymczasem przemyślana aranżacja tarasu umożliwi Ci stworzenie relaksującej przestrzeni pozwalającej na korzystanie w pełni z pięknej pogody. Dowiedz się jak urządzić domowy taras, który stanie się miejscem spotkań i relaksu.

1 – Nie zagracaj – Zawsze zaczyna się tak samo: wstawię tylko jedną rzecz do rogu tarasu. Może rower? Może puste doniczki? Może składane krzesła? W praktyce istnieją dwa rodzaje tarasów: takie, które nie mają ani jednej zbędnej rzeczy, oraz zagracone, na których nikt nie lubi spędzać czasu. To, że coś da radę „zmieścić” na tarasie, nie jest wystarczająco dobrym powodem, by to tam wstawić. Postaw sobie twardą zasadę: Taras to nie komórka lokatorska – nie służy do przechowywania „gratów”.

2 – Wykonanie posadzki na taras nie jest prostym zadaniem, taras łączy w sobie cechy pomieszczenia w którym stoją fotele, krzesła i stół, a jednak jest wystawiony na działanie warunków atmosferycznych. Dlatego taras należy wykonać bardzo starannie – jego nawierzchnie musi być odporna na działanie promieni UV, wilgoci, mrozu, upału i gwałtownych zmian temperatur. Jedną z głównych wad zaniedbanych tarasów jest nieprawidłowa nawierzchnia, na której stoi woda i na której pojawiają się zacieki związane z rozmnażaniem się grzybów, pleśni i drobnoustrojów. Rozwiązaniem tego problemu jest posadzka na balkon wykonana z żywicy poliuretanowej.

Żywica poliuretanowa to płynna substancja, która zastyga w niezwykle odporną nawierzchnię. Jej odporność obejmuje zarówno wytrzymałość na uderzenia, pęknięcia, chemię, promienie UV, jak i właściwości bakteriobójcze. Posadzki te sprawdzają się w pomieszczeniach, w których panują bardzo ciężkie warunki dla nawierzchni (kotłownie, chłodnie, magazyny) i bez wątpienia będzie to najlepszy wybór na taras. Dzięki łatwej pigmentacji – czyli koloryzacji żywicy – możesz uzyskać dowolny kolor nawierzchni tarasu. Jeżeli tego byłoby mało, posadzka z żywicy poliuretanowej posiada właściwości antypoślizgowe i jest dość tania w zakupie.

3 – Miejsce spotkań – Taras powinien być zaaranżowany z myślą o spotkaniu i relaksie. Nie powinno być to miejsce, w którym rozkłada się stoły i krzesła za każdym razem, gdy ktoś chce tam zasiąść. Nie będzie to miejsce wygodnych spotkań, jeżeli będzie się ono wiązało z ciągłymi przygotowaniami i sprzątaniem. Na szczęście dziś mamy do dyspozycji wiele stołów, kanap, krzeseł i roślin doniczkowych, by urządzić idealne miejsce spotkań. Nie musisz użyć mebli, które będzie trzeba chować, ilekroć niebo lekko się zachmurzy. Wystarczy wtedy zabrać jedynie kilka poduszek i koców do domu. Upewnij się, że tarasowe meble poradzą sobie z niewielkim deszczem i po szybkim przetarciu będą nadawały się do ponownego użytkowania. Unikaj mebli długo schnących (wiklina, gąbka) i ciężkich w czyszczeniu z pyłu kwitnących roślin i pylących drzew. Im lepiej zapanujesz aranżację swojego tarasu, tym mniej pracy czeka Cię za każdym razem, gdy zapragniesz z niego skorzystać.

Taras bez wątpienia należy do powierzchni zaniedbanych i takich, którym nie poświęca się wiele uwagi w trakcie planowania aranżacji domu. Jednak kiedy za oknami zawita ładna pogoda, czy naprawdę warto zrezygnować z oazy spokoju dla graciarni i miejsca na suszenie prania?


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku