Kto z nas nie lubi poruszać się do rytmów ulubionej muzyki? Taniec jest nie tylko aktywnością fizyczną, ale także pasją dla wielu osób. Dzięki niemu stajemy się sprawniejsi, bardziej elastyczni, świadomi swojego ciała oraz pewniejsi siebie. Bardzo ważne jest jednak to, aby zapewnić sobie stabilność i swobodę, na co wpływ ma nie tylko ubiór, ale przede wszystkim buty do tańca. Wybór odpowiedniego obuwia tanecznego jest nie lada wyzwaniem. Powinny być one zarówno wygodne i dopasowane, jak również dobrze się prezentować. Nie bez znaczenia jest także kwestia rodzaju tańca. Czym zatem kierować się podczas kupowania butów do tańczenia?

Na jakie buty do tańczenia się zdecydować?

Buty do tańca różnią się od obuwia sportowego czy wyjściowego. Są one przede wszystkim staranniej wykonane, wygodniejsze i bardziej miękkie. Dzięki temu tancerze mogą liczyć na większy komfort, co można wyraźnie odczuć podczas wielogodzinnej imprezy. Różnica pojawia się także w cenie, gdyż obuwie taneczne jest zwykle trochę droższe, jeśli decydujemy się na zakup wysokiej jakości butów dla zawodowców. W związku z tym osobom tańczącym tylko okazjonalnie, zaleca się zakup tańszego obuwia tanecznego.

Podczas kupowania butów to tańca, należy zwrócić uwagę na to, czy są wygodne, co wpływa bezpośrednio na komfort noszenia. Nie mogą być za ciasne ani za duże. Niedopuszczalne jest także uciskanie jakichkolwiek pasków. Buty taneczne powinny być dopasowane do stopy. Następnym kryterium podczas kupowania jest rodzaj i wysokość obcasa. Nie zapominajmy oczywiście o wyglądzie i o tym, jak buty się prezentują. Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku tancerek buty szybko się zużywają, a więc należy stawiać na modele dobrej jakości (np. firmy Dance Naturals).

Najlepiej prezentują buty taneczne z cienkim i wysokim obcasem, jednakże zapewniają one gorszą stabilność i sprzyjają szybszemu męczeniu się nóg. W przypadku pań, które nie chodzą na co dzień zbyt często w obuwiu z wysokim obcasem, warto zdecydować się na parę niższą o około dwa cale. Niezwykle istotne jest także to, aby paski wokół kostki dobrze trzymały kostkę. W przypadku dwóch pasków na krzyż trzeba liczyć się z optycznym skróceniem nogi, dlatego też nie jest to najlepsza opcja dla pań o niższym wzroście.

 

Buty taneczne na trening czy na imprezę? 

To na jakie obuwie taneczne się zdecydujemy, wpływa rodzaj prowadzonych zajęć. W przypadku salsy sprawdzą się baletki czy jazzówki. Z kolei na ladies styling warto sięgnąć po obcasy. Propozycje te dotyczą tańca solowego, jednakże w przypadku zajęć w parach zaleca się zainwestowanie w dwie pary obuwia, czyli na płaskim i na wysokim obcasie. Jeśli różnica wzrostu pomiędzy kobietą a mężczyzną jest duża, to najlepsze będą szpilki.

Warto wiedzieć, że buty na obcasie zawsze należy kupić o rozmiar mniejszy. Pamiętajmy o tym, aby były one idealnie dopasowane do stopy nie tylko pod względem rozmiaru, ale także ich budowy anatomicznej. Obuwie taneczne powinno przylegać i trzymać pietę, a więc palce mogą wystawać z buta tylko minimalnie.

Z jakiego materiału kupić obuwie do tańczenia?

Materiał, z którego zostało wykonane obuwie taneczne, również jest ważny. Nasz wybór należy uzależnić od ich przeznaczania. Jeśli zamierzmy kupić buty do tańca na imprezy okolicznościowe, to sprawdzą się takie z podeszwą na mikrogumie. Są one wystarczająco wytrzymałe i do tego można uniknąć ślizgania się na podłodze. W przypadku tancerek wykonujących wiele obrotów i profesjonalistek poleca się podeszwę skórzaną lub welurową. Niestety minusem tego rozwiązania jest szybciej zużywająca się podeszwa, która szybciej się także przeciera i jest w niej bardziej ślisko. Zaleca się zakup jednej pary obuwia na skórzanej podeszwie i drugiej na gumowej. W przypadku tępego parkietu sprawdzi się skóra, a na śliskim parkiecie łatwej będzie poruszać się w podeszwach gumowych.

Obecnie możemy liczyć na bogactwo asortymentu, jeśli chodzi o wybór obuwia tanecznego. Nie brakuje modeli butów przeznaczonych stricte do tanga, ślubno-tanecznych, do tańców standardowych oraz do tańców latynoamerykańskich czy salsy.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku