Perły od wieków były przedmiotem pożądania każdej prawdziwej damy, a biżuteria z pereł uznawana jest do dziś za jedną z najbardziej eleganckich i gustownych. Jest odpowiednia do wielu stylizacji - doda smaku koktajlowej sukience, ale sprawdzi się również jako dodatek do stroju codziennego.  Perła to kamień o niezwykłej urodzie, a jako klejnot rzadki i cenny, stała się wręcz atrybutem królowych. Kiedyś zarezerwowana dla najzamożniejszych, dziś bardziej przystępna i często wybierana przez kobiety z klasą.

Rodzaje pereł dostępnych w handlu

Sto lat temu perły naturalne zostały wyparte przez kamienie pochodzące z hodowli. Te hodowlane są również efektem pracy natury, powstają jednak  z niewielką ingerencją człowieka. Dzięki wszczepionemu do ciała małża niewielkiemu zarodkowi, jego organizm zaczyna wydzielać masę perłową, która z czasem tworzy  piękny klejnot. Kamienie z hodowli zaczęły sprzedawać się tak dobrze, że z czasem zaprzestano poławiania tych naturalnych. Perły naturalne dostępne są dziś przede wszystkim w starej biżuterii, a nowe pojawiają się w handlu tylko jako wynik przypadkowych znalezisk. Ich ceny mogą osiągać nawet sumy liczone w milionach dolarów, a ich sprzedaż prowadzona jest głównie przez duże domy aukcyjne.

Wśród kamieni pochodzących z hodowli również mamy tańsze i droższe gatunki, a ich wartość zależy od tego jak trudno jest uzyskać rzeczywiście piękny klejnot. W Polsce trudno jest dostać perły morskie, które należą do najcenniejszych i najpiękniejszych. Perły słodkowodne są u nas najbardziej popularne, gdyż może sobie na nie pozwolić niemal każda kobieta.  Ale to naszyjnik z pereł morskich jest obiektem westchnień wielu kobiet i to on stanowi zazwyczaj ozdobę luksusowych strojów. Klejnoty morskie są najczęściej okrągłe i mają piękniejszy połysk, dzięki czemu  wyglądają naprawdę szlachetnie.  W różnych rejonach świata powstaje kilka ich gatunków: najmniejsze z nich to japońskie Akoya, które rzadko przekraczają wielkość  1 cm i zazwyczaj są białe. Większe są Tahiti z Polinezji Francuskiej - jedyne o naturalnie ciemnych kolorach. Mówimy o nich "perły czarne", ale tak naprawdę są ciemnoszare, ciemnozielone czy ciemnofioletowe. Najdroższe ze wszystkich hodowlanych klejnotów są pochodzące z Australii lub Filipin kamienie z gatunku South Sea. Są białe lub złote i mogą osiągać nawet wielkość dwucentymetrowej kuli.


Naszyjnik z pereł morskich wysokiej jakości to marzenie wielu kobiet na całym świecie

O tym, jaką biżuterię nosimy, decydują najczęściej czynniki finansowe, mówi się nawet, że gatunek, wielkość i jakość klejnotów świadczą o statusie materialnym kobiety. Na perły słodkowodne stać każdego i na pewno będą wyglądały dużo lepiej niż perłopodobne kulki plastikowe czy szklane (jak majorka czy svarowski) czy też lakierowane kulki z muszli zwane seashell. Ceny naszyjników z pereł słodkowodnych zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a dobrej jakości sznur małych kamieni ze srebrnym zapięciem można kupić już za 200 czy 300 złotych.  Nie będą one okrągłe, ale w tej cenie znajdziemy już małe kamienie bez skaz i o ładnym połysku. Naszyjnik z dobrych pereł morskich to już wydatek co najmniej kilku lub kilkunastu tysięcy złotych w przypadku kamieni małych rozmiarów i kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy w przypadku dużych. Najdroższy sprzedany naszyjnik  miał cenę 2 milionów dolarów amerykańskich.

Poza kwestiami finansów, na wybór biżuterii perłowej będzie wpływał typ urody właścicielki. Na przykład w barwach złotych fantastycznie prezentują się o kobiety o orientalnej urodzie. Do klasyki należą tu odcienie bieli, są one najbardziej bezpiecznym wyborem w każdej sytuacji. Innym kryterium doboru naszyjnika będzie budowa ciała: panie "puszyste" powinny się raczej wystrzegać jakichkolwiek koralików o małej średnicy. Fantastycznie będą wyglądać w takich, które mają co najmniej 9 mm.   

Jak nosić naszyjnik z pereł?


Biżuteria z pereł jest ozdobą , która dodaje charakteru każdej, nawet najzwyklejszej stylizacji. Klasyczna "mała czarna", ozdobiona perłowym naszyjnikiem zaczyna wyglądać oszałamiająco, co udowodniła na przykład Audrey Hepburn. Jaki naszyjnik dobrać do kształtu i koloru sukienki, aby nie popełnić modowego faux pas?

Naszyjniki dostępne są na rynku w różnych długościach, i to właśnie długość sznura będziemy dobierać do stroju i okazji.  Do sukienek z zabudowanym dekoltem należy dobierać dłuższe sznury - co najmniej sięgające linii biustu.  Większe pole do popisu dają kreacje z wyciętym dekoltem.  Do takich sukienek  pasuje dosłownie każda długość naszyjnika perłowego, krótsze sprawdzą się w sytuacjach mniej formalnych, te dłuższe - w bardziej oficjalnych czy uroczystych.  Duże znaczenie w przypadku doboru naszyjnika do kreacji może mieć wzór umieszczony na sukience. W takim przypadku najlepiej wypadnie prosty, dość krótki naszyjnik, który nada stylizacji klasy. Do jednokolorowych, prostych sukienek możemy dobrać dosłownie każdy typ naszyjników . Doskonałym wyborem będą długie sznury, krótsze  z ciekawą zawieszką, bądź zdobne kolie.  

I jeszcze na koniec mała uwaga: każdą stylizację możemy zepsuć słabymi perłami lub ich podróbkami. Z drugiej strony każdą z nich możemy uczynić niezwykłą dodając perły piękne. Pamiętajmy o tym kupując biżuterię.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku