Buty do garnituru, buty wyjściowe, buty domowe, buty plażowe, buty sportowe – niegdyś te kategorie były przestrzegane bardzo ściśle, dziś nieco straciły na znaczeniu, a buty sportowe to po prostu wygodne buty do chodzenia praktycznie wszędzie.

Buty sportowe nie są dedykowane wyłącznie sportowcom, chociaż można powiedzieć, że dla nich jest to strój roboczy. Noszą buty sportowe na treningach, na zawodach, na zgrupowaniach, a także w czasie wolnym, bo słusznie uważają, że to najwygodniejsze obuwie. Właśnie dlatego po buty sportowe sięga dziś coraz więcej ludzi, a sztywny niegdyś dres code dopuszcza dziś sportowe buty nawet do garnituru.

Pojęcie „buty sportowe” jest bardzo szerokie i obejmuje wiele rodzajów tak naprawdę bardzo różnego obuwia. Buty do trekingu znacznie różnią się od obuwia do biegania czy uprawiania fitnessu. Praktycznie każda dyscyplina sportowa rości sobie prawa do projektowania własnego obuwia. Stąd mamy buty do biegania, grania w piłkę, w siatkówkę, buty do aerobiku… ale to nie koniec podziałów. Na przykład buty do biegania dzielą się na te do biegania po naturalnym podłożu (w parku, w lesie, po piaszczystych drogach) i po sztucznej, twardej nawierzchni (asfalt, beton, płyty chodnikowe).

Oprócz obuwia dedykowanego konkretnym dyscyplinom sportowym na rynku dostępne jest obuwie rekreacyjne, tradycyjnie zwane po prostu butami sportowymi. Jest to obuwie z miękką podeszwą i elastycznym podbiciem. Dobrze dopasowane do stopy jest wygodne i przyjemniejsze w noszeniu niż buty wizytowe ze sztywną podeszwą.

Coraz częściej i chętniej sięgamy na co dzień po buty sportowe typu sneakers (przykładem mogą być sneakersy z SuperSklep.pl). Ich cechą charakterystyczną jest wyprofilowana podeszwa, wyższa pod piętą i niższa pod palcami. Różnica poziomów nie wynosi więcej niż 2 cm. Nazwa, chociaż kojarzy się z batonem orzechowym, ma inną genezę. Pochodzi od słowa sneak, co po angielsku znaczy „skradać się”. Można więc założyć, że są to buty wygodne i, w przeciwieństwie do butów na tradycyjnych obcasach, ciche. Tajemnica tkwi w grubej podeszwie wyprodukowanej z gumy. Warto przy tym zauważyć, że gruba podeszwa to nie tylko styl, to także wygoda użytkowania. W przeciwieństwie do cienkich podeszew w tenisówkach sneakersy nie pozwolą poczuć żadnej nierówności podłoża, nawet w trudnym terenie leśnym.

Buty sportowe na co dzień chętnie noszą osoby w każdym wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nikogo nie dziwi takie obuwie w zestawieniu z jeansami czy legginsami, ale coraz częściej można zobaczyć buty sportowe noszone do garnituru czy niektórych rodzajów spódnic. Można bez przesady powiedzieć, że buty sportowe wdarły się na salony i stały się obuwiem uniwersalnym, dobrym do pracy, szkoły, na wizyty u rodziny i znajomych oraz oczywiście na długie piesze wędrówki. Przy tym wszystkim nie można zapomnieć, że buty sportowe nadal służą temu, do czego zostały pierwotnie stworzone – wygodnemu uprawianiu sportu.

Cena butów sportowych jest bardzo różna. Jej końcowy wynik to suma użytych materiałów, technologii, przeznaczenia obuwia, oraz oczywiście marki producenta. Warto tutaj zauważyć, że buty typu sneakers, nawet jeśli pochodzą od topowych producentów, kosztują mniej niż typowe buty do biegania czy trekingu. Już choćby z tego względu warto zwrócić uwagę na ten coraz popularniejszy rodzaj obuwia. Przy swojej niewygórowanej cenie sneakersy charakteryzują się solidnością wykonania i wysoką jakością użytych materiałów.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

buty sportowe

Wersja do druku