Picie herbat i naparów jest nie tylko przyjemnością, ale również pozytywnym oddziaływaniem na cały organizm.

Herbata i napary dla zdrowia
O ziołolecznictwie napisano już naprawdę mnóstwo. Magiczną moc herbat i naparów, ludzkość zna od setek lat. W zależności od tego co nam dolega, wybierzemy inną kompozycję kwiatów, ziół, owoców. Herbata może uspokoić, wyciszyć, ale też pobudzić bardziej od kawy. Działa na metabolizm, przeciwdziała wolnym rodnikom, może wspomagać odchudzanie. Podobnie, pozytywnie mogą oddziaływać na nas różnego rodzaju napary. Jednym z nich jest rooibos.

Czym jest rooibos
Rooibos oznacza czerwonokrzew, który występuje w RPA. Ze względu na barwę naparu, często mylony jest zczerwoną herbatą, taką jak na przykład pu-erh. Rooibos i krzew herbaciany nie należą jednak do tej samej rodziny. Naparu z suszonych liści czerwonokrzewu parzy się przez pięc minut pod przykryciem - wtedy uzyskuje swą charakteystyczn barwę i w pełni pozwala skorzystać z wyjatkowych właściwości. Od czerwonych herbat rooibos różni się także smakiem - jest ona znacznie łagodniejszy, delikatniejszy.

Właściwości naparu
Kolokwialnie nazywana herbata z rooibos ma mnóstwo pozytywnych właściwości dla organizmu. Na przykład zawiera minerały, w tym między innymi magnez czy wapń odpowiedzialny za zdrowy ukłąd kostny. Ma przeciwutleniacze - dzięki emu opóźnia procesy starzenia, obniża cisnienie krwi. Napar z rooibos stymuluje odporność, więc warto pić go w zasadzie cały rok, tak aby przygotować się na najcięższy, zimowy okres. Rooibos zawiera także cynk i kwasy, stosowane na przykłąd w peelingach - w związku z tym, suszu można użyć nie tylko, aby naparem oddziaływać na skórę od wewnątrz. Warto przygotować maseczkę, ze sproszkowanych liści, którą położymy na 10 minut na twarz, podczas gdy będziemy raczyć się herbatą. Czerwonokrzew ma pozytywne działanie na układ pokarmowy, a w szczególności na żołądek. Wspomaga procesy trawienia, jest pomocny w łagodzeniu objawów biegunki, wymiotów czy zatwardzenia. Ponieważ wpływa też pozytywnie na przemianę materii, można go stosować w procesie odchudzania, jako dodatkowy "wspomagacz".

Rooibos to naturalne źródło zdrowia. Warto wypijać przynajmniej jedną filiżankę dziennie i zauważyć pozytywny wpływ na cały organizm.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma herbata z cukrem
Ile kalorii mają flaczki

Wersja do druku