Nadmierny tłuszcz na brzuchu to zmora zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Mityczna oponka, boczki czy „mięsień piwny” nie tylko niezbyt atrakcyjnie wyglądają, ale też niosą poważne konsekwencje dla funkcjonowania organizmu. Bo otyłość brzuszna to nie tylko problem estetyczny, ale też zdrowotny.

Nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu – skąd się bierze?

O otyłości brzusznej mówimy wówczas, gdy obwód pasa u kobiety przekracza 88 cm, a u mężczyzny - 94 cm. Jej przyczyny są złożone. Tylko jedną z nich jest niezdrowa dieta, obfitująca w cukry proste, produkty przetworzone i alkohol. W przypadku kobiet duże znaczenie mają też procesy i zaburzenia hormonalne, a także przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Czynnikiem wyzwalającym otyłość brzuszną jest też w wielu przypadkach menopauza.

Stres jest natomiast czynnikiem, który powoduje przyrost tkanki tłuszczowej na brzuchu u obu płci. Wszystko dlatego, że tkanka tłuszczowa w okolicy brzucha jest najbardziej wrażliwa na działanie kortyzolu, czyli hormonu stresu. Nadmiar kortyzolu przyspiesza powiększanie się komórek tłuszczowych, powodując  otyłość, więcej na ten temat możesz przeczytać na tej stronie meridiasprzedam.plom. Innym katalizatorem otyłości brzusznej jest przyjmowanie sterydów mających leczyć astmę i reumatyzm.

Jakie zagrożenia niesie otyłość brzuszna?

Przypadłość ta częściej dotyka mężczyzn, jednak szkodliwa jest dla obu płci bez wyjątku. Główne niebezpieczeństwo polega na tym, że tłuszcz jest gromadzony nie tylko w warstwie podskórnej, ale też w narządach wewnętrznych, takich jak serce, wątroba czy trzustka. Nadmierne otłuszczenie organizmu niesie ze sobą takie zagrożenia, jak choroby serca, nadciśnienie, miażdżyca, schorzenia pęcherzyka żółciowego, cukrzyca typu 2, a także zwiększa ryzyko pojawienia się raka. Nie mówiąc już o obciążeniu dla kręgosłupa, który dźwigając nadmierny ciężar, ulega zwyrodnieniom i choruje.

Tkanki tłuszczowej na brzuchu można się pozbyć

Pierwszym, ale milowym krokiem w kierunku pokonania otyłości brzusznej jest zmiana stylu życia. Warto zastosować zdrową i lekkostrawną, ale nie restrykcyjną dietę, a także wprowadzić do codzienności coraz większe dawki wysiłku fizycznego. Im bardziej intensywny wysiłek, tym szybsze spalanie tkanki tłuszczowej, jednak na początku nie można oczywiście przesadzać. Aby sobie nie zaszkodzić, warto przed rozpoczęciem ćwiczeń zasięgnąć opinii trenera personalnego.

Bezcenne będzie również nauczenie się technik radzenia sobie ze stresem i stosowanie ich na co dzień. Uzupełnieniem tych działań może być przyjmowanie naturalnych suplementów diety wspomagających odchudzanie. Natomiast w cięższych przypadkach otyłości brzusznej kuracją powinien kierować lekarz, który może zalecić przyjmowanie silniejszych preparatów. Jeżeli chodzi o skuteczne leki na odchudzanie to tutaj znajdziesz ich listę https://meridiasprzedam.plom.pl/leki-na-odchudzanie
Agnieszka Dec


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku