By ogród mógł stać się miejscem relaksu, powinien być urządzony nie tylko funkcjonalnie, ale także estetycznie. Chcąc nadać mu wyjątkowego charakteru, podczas aranżacji warto wykorzystać pergole lub bramki kwiatowe, które dają nam wiele możliwości kreowania przestrzeni.

Pergole są elementem architektury, składające się dwóch rzędów podpór oraz zadaszenia. Choć pergole mogą przybierać naprawdę spore rozmiary, w przydomowych ogrodach lub na działkach zazwyczaj decydujemy się na konstrukcje o mniejszych gabarytach, pełniące przede wszystkim funkcje dekoracyjne.

Pergola czy bramka kwiatowa?

Pergole niekiedy są zastępowane bramkami kwiatowymi, które mają bardzo podobną budowę. Czym zatem się one różnią? Pergole najczęściej mają postać czterech słupków, na szczycie których zamocowane jest płaskie lub wypukłe zadaszenie. Z kolei bramki kwiatowe zazwyczaj przybierają postać łuku wykonanego z połączonych ze sobą elementów.

Rodzaje pergoli i bramek kwiatowych

Zarówno pergole, jak i bramki kwiatowe wykonywane są dwóch rodzajów materiałów: drewna oraz metalu. Modele drewniane urzekają swym naturalnym charakterem, za sprawą którego doskonale komponują się z zielenią ogrodu i innymi elementami architektury. Mimo że pergola z drewna wymaga regularnej impregnacji, wyróżnia się wysoką trwałością, a ponadto umożliwia nadanie jej niemal dowolnego koloru.

W ofercie sklepów z artykułami ogrodniczymi znajdziemy również pergole i bramki z metalu. Całość konstrukcji tworzy zazwyczaj zestaw rurek, które wystarczy połączyć i osadzić w ziemi. Zaletą metalowej pergoli jest bez wątpienia niższa waga, niż w przypadku modeli drewnianych. Najczęściej mają one też mniej skomplikowaną konstrukcję, niemniej nie jest to regułą.

Jak dbać o pergole i bramki kwiatowe?

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję musimy zdać sobie sprawę z tego, że zarówno pergole czy bramki drewniane, jak i metalowe wymagają okresowej konserwacji. Warto przy tym dodać, że wybierając model drewniany, jeszcze przed ustawieniem musimy zabezpieczyć go przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz ewentualną inwazją szkodników. Drewno należy pokryć impregnatem, a wykończyć lakierem, bejcą lub farbą.

Z kolei pergole i bramki metalowe zazwyczaj są już pokryte specjalną farbą, która chroni je przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Mimo to co pewien czas należy odnowić powłokę ochronną przy użyciu farby do metalu, która pozwoli przedłużyć jego trwałość.

Jak wykorzystać pergole i bramki kwiatowe?

Pergole i bramki kwiatowe dają nam naprawdę szerokie możliwości aranżacji przestrzeni w ogrodzie. Można je ustawiać pojedynczo, tworząc jedynie akcenty dekoracyjne, jak również zestawiać po kilka sztuk, by otrzymać bardziej okazałe konstrukcje. Pergole i bramki kwiatowe świetnie sprawdzają się także w roli furtek prowadzących na teren ogrodu lub działki, zapewniając przy tym pożądany efekt estetyczny.

Pergola bądź bramka może też posłużyć do wykreowania kameralnego kącika w ogrodzie, w którym najczęściej wypoczywamy, czytamy lub spędzamy czas z przyjaciółmi. Doskonałym pomysłem będzie także zasadzenie w pobliżu słupków konstrukcji roślin pnących, które w szybkim czasie staną się fantastyczną, a zarazem naturalną ozdobą.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku