Rola społeczna współczesnej kobiety nie ogranicza się już tylko do opieki nad dziećmi i zajmowania się domem, ponieważ coraz częściej matki są jednocześnie energicznymi bizneswoman. Wiąże się to z życiem w ciągłym pośpiechu, stresem, brakiem czasu na odpoczynek i zdrowe odżywianie. To powoduje, że kobiety coraz mniej o siebie dbają i narażają się na utratę formy. Niedobór witamin i minerałów, które są ważne dla organizmu, to jeden z poważnych skutków takiego trybu życia, który może doprowadzić do groźnych konsekwencji zdrowotnych.

Dlaczego witaminy i minerały są tak ważne?

Prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu w dużej mierze uzależnione jest od witamin i minerałów. Poszczególne składniki odżywcze odpowiadają m.in. za właściwą pracę serca, układu krwionośnego i nerwowego, za poprawną pracę mózgu i mięśni. Istnieją też takie okresy w życiu, w których potrzebna jest większa ilość konkretnych witamin i minerałów, np. w trakcie ciąży, karmienia piersią czy menopauzy. Co ważne, ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać witamin, dlatego konieczne jest dostarczanie ich wraz z pożywieniem i odpowiednimi suplementami diety.

 

Objawy niedoboru witamin

Poszczególne witaminy i minerały pełnią różne role w organizmie człowieka, dlatego objawy ich niedoboru są rozmaite, w zależności od tego, które składnika odżywczego najbardziej brakuje. Do częstych skutków niedoboru witamin i minerałów należą:

  • problemy ze wzrokiem – niedobór witaminy A,
  • problemy z dziąsłami – niedobór witaminy C,
  • zajady – niedobór witaminy B,
  • depresja, biegunka, zapalenie języka, drżenie rąk – niedobór witaminy PP, magnezu i potasu,
  • anemia – niedobór witaminy B12 i żelaza.

Poza tymi niebezpiecznymi dla zdrowia objawami, kobiety bardzo często zmagają się z przesuszonymi włosami, łamliwymi paznokciami i poszarzałą cerą. To najczęstsze skutki niedoboru wielu składników odżywczych, które szybko można zauważyć i które powinny być bodźcem do szukania przyczyn takiego stanu rzeczy.

 

Witaminy i minerały dla kobiet w różnych okresach życia

W ciągu całego życia organizm kobiety musi radzić sobie z wieloma wyzwaniami,  wśród których najbardziej wymagające jest przygotowywanie się do ciąży oraz sama ciąża, karmienie piersią, a wiele lat później – menopauza. Aby w tym czasie zachować zdrowie i prawidłowo funkcjonować, konieczne jest dostarczanie organizmowi odpowiednich ilości poszczególnych witamin i minerałów. Tym bardziej, że – w przypadku ciąży, ewentualny  niedobór składników odżywczych ma bezpośredni wpływ na rozwój dziecka. Szczegółowych informacji na temat zawartości różnych witamin i minerałów dla kobiet w poszczególnych suplementach diety należy szukać tylko w sprawdzonych źródłach takich, jak ten specjalistycznych serwis: https://www.gdziepolek.pl/tematy/witaminy-dla-kobiet. To, których składników odżywczych nie może zabraknąć, zależy od okoliczności:

  • witaminy i minerały przed ciążą – kwas foliowy i witaminy z grupy D to podstawowe składniki odżywcze, których nie może zabraknąć w organizmie kobiety przygotowującej się do ciąży. Warto też profilaktycznie zażywać ich odpowiednią dawkę, będą w okresie rozrodczym. Właściwy poziom kwasu foliowego minimalizuje ryzyko wystąpienia wady cewy nerwowej u płodu, a witaminy z grupy D odpowiadają za gospodarkę wapniowo-fosforanową, a więc za budowę kośćca;
  • witaminy i minerały dla kobiet w ciąży – kwas foliowy, witamina B12, żelazo i jod to podstawowe składniki odżywcze dla przyszłych mam. Kwas foliowy pełni taką samą rolę jak w okresie przygotowywania organizmu do ciąży. Natomiast witamina B12 i żelazo chronią kobietę przed anemią, zaś jod wpływa na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, której poziom hormonów może ulec poważnemu zachwianiu w trakcie ciąży. Kobiety muszą też pamiętać, że w tym ważnym czasie, wszelkie niedobory witamin i minerałów mogą mieć negatywne skutki nie tylko dla nich samych, ale przede wszystkim dla rozwijającego się dziecka;
  • witaminy i minerały w okresie karmienia piersią – kwas DHA powinien na stałe zagościć w menu karmiącej mamy, ponieważ wraz z pożywieniem trafia do organizmu maluszka. Kwas ten odgrywa bardzo ważną rolę w jego życiu, gdyż wspiera prawidłowy rozwój mózgu i wzroku, a także wpływa na odporność dziecka;
  • witaminy i minerały podczas menopauzy – w okresie przekwitania kobiety nadal muszą odpowiednio o siebie dbać, aby móc sprawnie funkcjonować i zmniejszyć uciążliwe dolegliwości związane z menopauzą. Podstawą jest więc kwas foliowy, witaminy B6 i B12, magnez oraz preparaty ziołowe. Te witaminy i minerały pomogą zredukować stres i zmęczenie, zwiększą koncentrację, a także będą wspierać układ nerwowy.

Przed rozpoczęciem suplementacji, bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem, który wskaże, jakie preparaty będą bezpieczne i odpowiednie. Warto też skorzystać z porady farmaceuty, a także wesprzeć się rzetelnymi informacjami znalezionymi na specjalistycznych stronach internetowych. Jednocześnie nie można zapominać, że większość składników odżywczych z powodzeniem można dostarczać do organizmu wraz z pożywieniem. W związku z tym, prawidłowa dieta, ale też aktywny wypoczynek i ruch na świeżym powietrzu mogą skutecznie pomóc w walce z niedoborem witamin i minerałów.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku