Producenci żywności dla niemowląt wychodzą naprzeciw potrzebom dzieci z rożnego rodzaju uczuleniami i nietolerancjami pokarmowymi, oferując specjalistyczne mleka modyfikowane dla alergików.

 

Decyzję o rodzaju mieszanki podejmuje lekarz, który przepisze odpowiedni dla naszego malucha preparat mlekozastępczy na receptę. Rolą rodziców zaś, powinno być dokładne zapoznanie się z faktami o problemach dziecka z medycznego punktu widzenia, między innymi o alergii na białka mleka krowiego i nietolerancji laktozy, bowiem często te dwie przypadłości są ze sobą błędnie utożsamiane.

 

Jak rozpoznać alergię na białka mleka krowiego u niemowlaka? Czym charakteryzuje się mleko modyfikowane dla alergików uczulonych na białka mleka krowiego?

Alergia na białka mleka krowiego u naszego malucha objawia się wyraźnymi symptomami, których nie sposób przeoczyć. Należą do nich m.in.:

  • biegunki, zaparcia i wzdęcia,
  • zmiany skórne,
  • bóle brzucha i kolki,
  • ulewania i wymioty,
  • nawracający katar, nieżyt nosa,
  • problemy z oddychaniem i kaszel.

 

Należy jednak pamiętać, że pojawienie się jednego lub nawet większości z wymienionych objawów, nie musi jeszcze świadczyć o alergii. O dużym prawdopodobieństwie wystąpienia alergii możemy mówić dopiero, kiedy niepokojące objawy występują przez dłuższy czas bądź nasilają się w gwałtowny sposób w okresie do kilku godzin po spożyciu produktów mlecznych.

Układ pokarmowy niemowlęcia dopiero się kształtuje i kolki, bóle brzucha czy wzdęcia mogą świadczyć o przejściowych problemach trawiennych, naturalnych w początkowej fazie rozwoju dzieci. Kiedy pediatra zdiagnozuje alergię na białka mleka krowiego, należy przystąpić do zmian w diecie maluszka. W przypadku niemowląt karmionych piersią, konieczna będzie dieta eliminacyjna matki.

Jeśli niemowlę karmione jest butelką, dotychczasową mieszankę należy zastąpić mlekiem modyfikowanym dla alergików. Jest to specjalistyczny preparat mlekozastępczy, który od innych powszechnie dostępnych na rynku mieszanek różni się prawie całościową hydrolizą alergizujących białek mleka krowiego: kazeiny, laktoglobuliny, laktoalbuminy i albuminy surowicy bydlęcej. Poprzez hydrolizę białek, czyli rozbijanie alergenów przez specjalne enzymy, uzyskuje się pokarm bezpieczny dla większości małych alergików. W przypadku wyjątkowo nasilonej alergii u malucha, hydrolizaty wymienia się na mieszanki elementarne (białka krowie zastępują aminokwasy) lub sojowe (białka występujące w soi zamiast białek pochodzenia zwierzęcego).

 

Jak należy postępować w przypadku nietolerancji laktozy u niemowlęcia? Jakie właściwości ma mleko modyfikowane dla alergików z nietolerancją laktozy?

Nietolerancja laktozy może dawać podobne objawy, co alergia na białka mleka krowiego, jej przyczyny są jednak zgoła różne. Nieprzyswajanie laktozy jest wynikiem braku w organizmie jednego z enzymów rozkładających cukier mlekowy. W tym przypadku należy również wyeliminować produkty mleczne z diety dziecka. Mleko modyfikowane dla maluchów z nietolerancją laktozy, jest jej całkowicie pozbawione i można bezpiecznie podawać je dziecku. Niektóre rodzaje mieszanek mlecznych są pozbawione laktozy, inne zawierają ilość optymalną dla prawidłowego rozwoju maluchów, niewykazujących objawów nietolerancji, porównaj skład mlek dostępnych tutaj: https://humana-baby.pl/kategoria/mleka-modyfikowane/. Przy rozszerzaniu diety niemowlaka z nietolerancją laktozy należy pamiętać o uważnym czytaniu etykiet i unikaniu produktów z zawartością cukru mlekowego, który może znajdować się nawet w produktach mięsnych i słodyczach.

Mleka modyfikowane dla alergików najczęściej dedykowane są jednocześnie niemowlętom uczulonym na białka mleka, jak i maluchom nietolerującym laktozy, często bowiem te dwie przypadłości występują równolegle. Stanowi to duże uproszczenie w przypadku dzieci, które ciężko zdiagnozować i nie sposób od razu stwierdzić u nich konkretnego problemu pokarmowego. Wykonanie badań laboratoryjnych i testów skórnych, a także odbycie konsultacji specjalistycznych w przychodniach alergologicznych, pozwoli na postawienie jednoznacznej diagnozy. Tym, co różni alergię na białka mleka krowiego od nietolerancji laktozy, jest też czas zmagania się z objawami. Symptomy alergii na białka mleka ustępują zwykle między drugim a trzecim rokiem życia dziecka, z nietolerancją laktozy zaś możemy zmagać się do końca życia. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma pierś z kurczaka surowa

Wersja do druku