Czas nie jest naszym sprzymierzeńcem, ale nie dla każdego płynie tak samo. Dlaczego 
u jednych pierwsze zmarszczki pojawiają się już po dwudziestce, a inni mogą cieszyć się nieskazitelną cerą nawet w wieku średnim? Sekret tkwi w codziennej pielęgnacji, dla której wsparciem może być kilka kosmetycznych sztuczek.

Skąd się biorą zmarszczki?

Na powstawanie zmarszczek – czyli liniowych zagłębień widocznych na powierzchni skóry – wpływa wiele czynników, które decydują o tym, kiedy jakość cery zaczyna się pogarszać. Należą do nich m.in. stres, ekspozycja na działanie promieni słonecznych, dieta, a także informacje genetyczne zapisane w DNA. Ze względu na przyczynę powstawania wyróżnia się zmarszczki mimiczne, posłoneczne, senne i grawitacyjne. Tylko za te ostatnie, które pojawiają się najpóźniej, odpowiedzialne są wyłącznie procesy starzenia. Pozostałe zaś potrafią stać się prawdziwą zmorą wcześniej niż ktokolwiek mógłby się spodziewać – nawet w wieku dwudziestu lat. Ich obecność jest efektem nie tylko nieustannych ruchów mięśni twarzy (jak w przypadku zmarszczek mimicznych) czy nieprawidłowego ułożenia głowy podczas snu (jak to jest ze zmarszczkami sennymi), lecz także nieprawidłowej pielęgnacji skóry.

Pierwsze zmarszczki: co robić?

Profilaktykę przeciwzmarszczkową warto rozpocząć jak najwcześniej. Działania, które opóźniają powstawanie tych nieestetycznych zmian, wpływają też korzystnie na ogólną jakość cery (czynią ją bardziej odżywioną, pełną blasku, mniej podatną na wypryski i przesuszenia). Najważniejsze jest nawodnienie organizmu (2 litry płynów dziennie to absolutne minimum). Trzeba też pamiętać o regularnym stosowaniu dobrych kremów nawilżających z filtrem (nie tylko latem), noszeniu okularów przeciwsłonecznych, unikaniu opalania się oraz wizyt w solarium. Poza tym warto mieć na uwadze, że cera nie lubi papierosów ani innych używek,
z ogromną korzyścią chłonie za to witaminy A, C, E i K, których bogatym źródłem są zwłaszcza owoce i warzywa. Kiedy pojawiają się pierwsze bruzdy, konieczne jest zaopatrzenie się w krem przeciwzmarszczkowy. Na stronie Phenomé znajdziesz bogatą ofertę kosmetyków naturalnych, które skutecznie zadbają o Twoją skórę i pomogą zapobiegać jej starzeniu się. Pomóc mogą także masaże skóry, zarówno te wykonywane samodzielnie (okrężnymi ruchami), jak i przez profesjonalistów w salonach kosmetycznych. Nie zaszkodzi też zrobić badania – przyczyną pogorszenia się stanu skóry może być niedobór witamin, który należy uzupełniać suplementami.

Jak zaklinają czas gwiazdy Hollywood?

Choć proces powstawania zmarszczek da się opóźnić nawet o kilka lat, to jednak nie sposób go zatrzymać. Jak więc możliwe jest to, że niektóre sławy z pierwszych stron gazet sprawiają wrażenie, że ich zegary biologiczne się cofnęły? Sophia Loren, Meryl Streep, Sharon Stone, Salma Hayek i Halle Berry wyglądają tak, jak chciałaby w ich wieku wyglądać każda kobieta. Żadna z nich nie przyznaje się, jakoby kiedykolwiek trafiła pod skalpel chirurga plastycznego. Trudno w to uwierzyć? Dziś już nie. W końcu istnieje całe mnóstwo nieoperacyjnych metod na ujędrnienie skóry. Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego możliwe do wykonania w salonach medycyny estetycznej, np. Aesthetic, zapewniają natychmiastowy efekt gładkiej cery utrzymujący się nawet do 10 miesięcy od iniekcji. A to tylko jedna z wielu nowoczesnych metod skutecznej walki ze zmarszczkami.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku