Prawdopodobnie każdy zna kogoś, kto wierzy w przesądy – spodziewa się nieprzyjemnych wydarzeń w piątek trzynastego czy robi trzy kroki w tył, kiedy czarny kot przebiegnie mu drogę. W dniu swojego ślubu Panny Młode często dbają oto, aby przyszły mąż nie zobaczył ich w sukni, ponieważ przynosi to pecha. Być może wiele osób chce dmuchać na zimne lub po prostu nie chce kusić losu. Zapraszam do zapoznania się z przesądami ślubnymi.
 
 1. Po toaście za zdrowie i szczęście Państwo Młodzi powinni wyrzucić kieliszki za siebie. Jeżeli się rozbiją, to czeka ich dostanie życie, a im więcej szkła podczas wesela się stłucze, tym dostatniejsze życie będą prowadzić małżonkowie.
 2. Aby małżeństwo było szczęśliwe Panna Młoda w dniu ślubu powinna ubrać coś nowego (symbolizuje dostatek), coś starego (symbolizuje przyjaźń), coś niebieskiego (zapewnia wierność męża), coś pożyczonego (symbolizuje przychylność).
 3. Buty ślubne Panny Młodej powinny stać na parapecie, aby zapewnić szczęście parze młodej i ładną pogodę w dniu ślubu. Deszcz w dniu ślubu oznacza szczęście. Z kolei łzy Panny Młodej, podczas ceremonii zaślubin stanowią dobrą wróżbę dla obojga.
 4. Przyszła żona powinna kupić swojemu wybrankowi koszulę do ślubu, a on jej buty ślubne.
 5. Żadna kobieta na ślubie nie powinna być ubrana na biało poza Panną Młodą.
 6. Aby pożycie Młodej Pary układało się pomyślnie Pan Młody musi przenieść małżonkę przez próg.
 7. Aby zapewnić szczęście Młodej Parze, pierwszy życzenia powinien złożyć mężczyzna.
 8. Jeżeli w trakcie zaślubin rąbek sukni zasłoni ślubny but Pana Młodego, mąż będzie pantoflem żony.
 9. Zakładanie obrączek na środkowy palec przynosi pecha. Z kolei po zaślubinach nie można zdejmować obrączek, ponieważ powiada się, że można zdjąć je już na zawsze. Panna Młoda nie powinna zajmować się obrączkami, ani ich odbierać, ani kupować. Wszystkie te obrządki mają zapewnić życie w szczęściu i w dostatku.
 10. Upiąć welon, wpiąć kwiaty we włosy Pannie Młodej powinna niezamężna świadkowa. Z kolei do ślubu przyszłych małżonków nie powinna wieźć kobieta, bo wróży to nieszczęście w związku. W dniu ślubu świadkowa nie powinna być w ciąży, a według przesądów nie należy wybierać świadków, którzy są parą. Może to przynieść im pecha, ponieważ mówi się, że zakochana para, tylko raz w życiu może stanąć na ślubnym kobiercu.
 11. W dniu ślubu perły są symbolem nieszczęścia. Mimo, że wyglądają bardzo ładnie i elegancko, Panna Młoda powinna zrezygnować z nich w dniu ślubu.
 12. Rozdarć sukienki, powstałych w czasie przyjęcia weselnego nie należy zaszywać igłą i nitką. Lepiej jest użyć agrafki, gdyż zaszycie jest przepowiednią łez i smutku w przyszłym życiu świeżo upieczonej mężatki
 13. Próg kościoła należy przekroczyć prawą nogą i nie można się potknąć, ponieważ oznacza to nieszczęście, które może spotkać małżeństwo w przyszłości.

Źródło: Yes I Do


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku