Przymrozki wieczorem i o poranku w sezonie wiosenno-letnim należą do przeszłości, dlatego warto teraz pomyśleć o ozdabianiu swojego balkonu. Chcesz, aby tej wiosny pojawiło się na nim mnóstwo kolorowych kwiatów? Zobacz, które gatunki roślin jednorocznych udekorują Twój balkon aż do jesieni.

Rośliny jednoroczne to wszystkie okazy kwitnące tylko przez jeden sezon. Po tym czasie należy je wyrzucić, a na przyszły rok kupić nowe. Kwiaty jednoroczne są najczęściej sprzedawane jako sadzonki lub nasiona. Na które z nich warto zwrócić największą uwagę? Poznaj 4 najbardziej okazałe i dowiedz się, jak je pielęgnować.

Kwiaty na balkon – nasturcja pnąca

Nasturcje pnące mogą osiągać od 20 do 30 cm wysokości. Warto wziąć to pod uwagę, planując rozmieszczenie kwiatów, zwłaszcza na małych balkonach. Nasturcje produkują bardzo dużo kwiatów (najczęściej w kolorze pomarańczowym lub żółtym – zależnie od odmiany).

Jak sadzić nasturcje i o nie dbać?

 • Gleba – średnio żyzna, gliniasto-piaszczysta
 • Stanowisko – słoneczne lub półcień
 • Podlewanie – minimum raz dziennie rano lub wieczorem

Nasturcje trzeba regularnie nawozić. O odżywianie rośliny najlepiej zadbać za pomocą nawozu płynnego do roślin kwitnących od Ziemovit.pl, który wspomaga fotosyntezę i zapewnia intensywne kwitnienie.

Kwiaty na balkon – petunia

Petunie rosną najczęściej do 20 cm, choć można spotkać też odmiany osiągające 1 m. Podobnie jak nasturcje są to okazy produkujące bardzo dużo kwiatów – głównie w kolorze różowym. Warto jednak mieć na uwadze, że płatki petunii są bardzo delikatne, w związku z czym dobrze układać je w miejscach osłoniętych od wiatru i deszczu.

Jak sadzić petunie i o nie dbać?

 • Gleba – każda ziemia do roślin kwitnących np. ziemia uniwersalna od Ziemovit.pl
 • Stanowisko – nasłonecznione
 • Podlewanie – raz lub dwa razy dziennie rano i wieczorem

Odżywianie petunii powinno następować co 2 tygodnie. Najlepszy będzie nawóz płynny, który można wlać bezpośrednio do gleby.

Kwiaty na balkon – dalia

Wysokość dalii zależy od jej odmiany. Większość roślin sadzonych na balkonie ma około 20 cm, natomiast inne mogą osiągać nawet 150 cm wysokości. Dalie charakteryzują się bulwiastymi, kulistymi kwiatami z ostro zakończonymi płatkami.

Jak sadzić dalie i o nie dbać?

 • Gleba – żyzna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko – nasłonecznione lub półcień
 • Podlewanie – codziennie rano

Dalii balkonowych nie trzeba nawozić.

Kwiaty na balkon – chaber bławatek

Choć chabry kojarzą się przede wszystkim z polami i łąkami, mogą stanowić równie piękną ozdobę na balkonach. W doniczkach osiągają od 60 do 90 cm wysokości. Chabry mają charakterystyczne, niebieskie i bardzo drobne kwiaty uformowane w kule.

Jak sadzić chabry i o nie dbać?

 • Gleba – żyzna, przepuszczalna umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko – nasłonecznione
 • Podlewanie – codziennie rano

Chabrów bławatków nie trzeba dodatkowo odżywiać. Mogą one jednak paść atakiem szkodników, głównie grzybów. Wśród produktów ochrony roślin od Ziemovit.pl zwróć uwagę zwłaszcza na środki zabezpieczające przed owadami i mączniakiem prawdziwym.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku