Witamina K, odgrywa bardzo ważną rolę dla naszego organizmu a jej niedobór może negatywnie wpłynąć na jego funkcjonowanie. Warto więc wiedzieć jak uniknąć jej braków i poznać skutki niskiego poziomu tego dobroczynnego związku. Okazuje się bowiem, że niewiele osób wie jak poważne konsekwencje niesie ze sobą niedobór witaminy K.

Gdzie znajdziemy witaminę K?

Witaminę K pobiera się zwykle wraz z pokarmami. Głównie znajdzie się ją w zielonych warzywach takich jak szpinak, brokuły, jarmuż, groszek, sałata lub brukselka. Można przyjąć, że im więcej dane warzywo zawiera chlorofilu, tym witaminy K będzie w nim więcej. Za cenne źródło uważa się również niektóre owoce na przykład truskawki czy brzoskwinie, a także oleje. W mniejszym stopniu występuje z serach i mięsie (wątroba wołowa, wieprzowina). Witaminę K produkowana jest również przez bakterie znajdujące się w jelicie grubym. Warto pamiętać o tym, że aby witamina K wchłonęła się muszą towarzyszyć jej tłuszcze. Należy bowiem do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Zbilansowana i przemyślana dieta powinna zaspokoić zapotrzebowanie na ten związek. Jeśli występują niedobory witaminy K, przyjmowanie jej w postaci suplementu trzeba zawsze uzgodnić z lekarzem. Przedawkowanie powoduje wiele przykrych konsekwencji. Od nadmiernej potliwości, uczucia gorąca, poprzez niedokrwistość, po rozpad krwinek czerwonych, a także uszkodzenie komórek i żółtaczkę u niemowląt.

Objawy i skutki niedoboru witaminy K

Witamina K jest potrzebna do wytworzenia protrombiny, która odpowiada przede wszystkim za krzepliwość krwi. Jej niedobór może spowodować obfite krwawienie miesięczne u kobiet, częste krwotoki z nosa, krwiomocz, powstawanie krwawych wybroczyn. Poza tym wywołać krwawienia, wydłużyć czas krzepnięcia krwi, a także doprowadzić do krwotoku wewnętrznego. Ta niedoceniana witamina zmniejsza ryzyko zwapnienia naczyń krwionośnych i chorób układu naczyniowego. Ponadto przyspiesza gojenie się ran, ma też działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.Więcej na ten temat: https://www.sloncewpigulce.pl/witamina-k/co-to-jest-witamina-k2-dzialanie

Badania wskazują, że może pomagać hamować rozwój różnych nowotworów. Specjaliści wskazują na raka piersi, wątroby, okrężnicy i jajnika. Zwykle do niedoboru witaminy K dochodzi bardzo rzadko i jeśli tylko się pojawia świadczy o zaburzeniach lub chorobie organizmu. Może pojawić się również przy niewydolności wątroby, hemofilii, plamicy krwotocznej. Do awitaminozy dochodzi, gdy nadużywa się antybiotyków, zażywa heparynę czy kumarynę. Niedobór pojawia się też przy zaburzeniach wchłaniania tłuszczów, niedrożności przewodów żółciowych, przetoce żółciowej lub na przykład torbielowatym zwyrodnieniu trzustki.

Witamina K – niemowlęta i osoby starsze

Niedobór witaminy K jest groźny dla każdego, ale dla osób starszych i niemowląt może być szczególnie dotkliwy. Dla tych pierwszych dlatego, że może spowodować zaburzenia wydzielania żółci i wchłaniania w jelicie cienkim. Jest też potrzebna do funkcjonowania układu kostnego i chroni przed osteoporozą. Witamina K zapewnia więc też prawidłowy wzrost i rozwój niemowląt. Jej braki mogą wywołać nieodwracalne skutki. Obniżona zawartość tego związku prowadzi też do tzw. skazy krwotocznej powodującej krwawienia z przewodu pokarmowego niemowlęcia.

Jeśli zauważy się wspomniane objawy niedoboru witaminy K i spożywanie pokarmów bogatych w ten związek nie przynosi rezultatów, należy zgłosić się do lekarza i wykonać odpowiednie badania. Specjalista zaleci odpowiednią metodę albo sposób leczenia, która pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji niedoboru witaminy K.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma wątróbka z cebulą
Ile kalorii ma sałata maslowa
Szpinak świeży kcal

Wersja do druku