Zainteresowanie kosmetykami naturalnymi stale rośnie – aktualnie są one jednymi z najczęściej sprzedawanych produktów kosmetycznych. Kuszą swoimi przyjaznymi składnikami, skutecznością, bezpieczeństwem. Czym jednak tak naprawdę są kosmetyki naturalne?

Gdy mówimy o kosmetykach naturalnych, od razu mamy na myśli te, które powstają ze składników naturalnych. Niemniej jednak obecnie istnieje bardzo rozbudowana terminologia, którą warto poznać, gdy chcemy kupować kosmetyki naturalne świadomie i zadbać o swoją skórę i włosy zgodnie z naturą.

 

Doceniamy je ze względu na wysoką skuteczność oraz brak szkodliwych substancji, które mogą wywoływać podrażnienia, alergie, mogą zapychać pory skóry, a nawet, w skrajnych przypadkach, zwiększać ryzyko powstawania nowotworów.

 

Kosmetyki naturalne to, ogólnie rzecz biorąc, kosmetyki zawierające składniki pochodzące z natury. Zaliczają się do nich przede wszystkim specjalne oleje, masła roślinne, wyciągi z roślin, naturalne emolienty, na przykład gliceryna pochodzenia roślinnego. Składniki te mogą mieć jednak różne pochodzenie. Tutaj do gry wchodzą dodatkowe oznaczenia, na przykład „ekologiczny”.

 

Kosmetyki ekologiczne to takie, które zawierają odpowiednie certyfikaty, na przykład wydane przez organizację taką jak EcoCert. Certyfikat jest potwierdzeniem, że kosmetyk zawiera surowce pochodzenia naturalnego w odpowiedniej ilości, na przykład w przypadku EcoCert to 95% składników naturalnych z upraw biologicznych bez modyfikacji genetycznych. Ponadto certyfikat potwierdza, że takie kosmetyki naturalne są wolne od szkodliwych składników – parafiny, tłuszczy, olejów, silikonów powstałych przy destylacji ropy naftowej, są bez emulgatorów PEG, syntetycznych substancji zapachowych i barwiących, określonych konserwantów.

 

Wobec tego wtedy, gdy będziemy chcieli zakupić kosmetyki naturalne, powinniśmy pamiętać o tym, aby zobaczyć, co w rzeczywistości kryje się w składzie produktu, ponieważ może okazać się, że tak naprawdę kupujemy kosmetyk, który naturalny jest tylko z nazwy.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku