Wakacje to czas wypoczynku, relaksu i beztroski. Zdarza się jednak, że miesiączka psuje nam upragniony urlop. Na szczęście jest kilka prostych sposobów, które sprawią, że nie będziesz musiała rezygnować z wakacyjnych przyjemności.
Czy muszę rezygnować z pływania?
Nie musisz! Podczas okresu możesz korzystać z kąpieli wodnych, pod warunkiem, że uzbroisz się w odpowiednie środki higieniczne. Tampony są dostępne w każdej aptece i drogerii, asortyment jest bardzo szeroki. Możesz wybrać opcję z aplikatorem lub powłoką ułatwiającą aplikację. Tampony są odpowiednie dla pań w każdym wieku, również dla dziewic. Dostępne są różne rozmiary, tak aby każda kobieta mogła dopasować model idealny dla siebie. Tamponów możesz używać w dzień i w nocy, nie musisz robić przerw. Ważne jest, aby zmieniać tampon co kilka godzin. Czas między wymianami nie powinien przekraczać 8 godzin.


A może kubeczek menstruacyjny?
Kubeczek menstruacyjny to specjalny pojemniczek wielorazowego użytku. Sprawdzi się w każdej sytuacji, również na plaży. Wprowadza się go do pochwy, podobnie jak tampon. Co kilka godzin trzeba go wyjąć, usunąć zawartość, opłukać i zaaplikować z powrotem. Kubeczki wykonywane są ze specjalnych materiałów, które utrudniają rozwój bakterii. Producenci deklarują, iż produkt można stosować nawet przez 10 lat.


Co powinno znaleźć się w mojej apteczce?
Ważne, by w apteczce znalazły się lekarstwa przeciwbólowe zawierające np. deksketoprofen. Przydadzą się nie tylko w bólach menstruacyjnych. - możesz zastosować je gdy wystąpi ból głowy, ból mięśniowy czy inna dolegliwość. Silne bóle menstruacyjne mogą popsuć każdy wypoczynek, warto więc się przed nimi chronić.


Jak dbać o higienę?
Higiena jest bardzo istotna, szczególnie podczas miesiączki. Jeżeli z jakiegoś powodu nie masz możliwości skorzystania z prysznica, użyj nawilżanych chusteczek. Wybierz te przeznaczone do higieny intymnej lub z serii dla niemowląt. Zwróć uwagę, aby w składzie nie było konserwantów i zbędnych substancji zapachowych. Przed i po zmianie tamponu, podpaski lub kubeczka menstruacyjnego, zawsze dokładnie umyj ręce lub zdezynfekuj je specjalnym żelem. Wybieraj bawełnianą bieliznę. Nie zakładaj zbyt obcisłych spodni. Znacznie korzystniej jest nosić luźniejsze modele, sukienki i spódniczki.


Czy da się ’’przesunąć” okres na później?
Tak, jest to możliwe, chociaż raczej nie wskazane. Regularnie występująca miesiączka jest oznaką zdrowia kobiety. Ingerencja w cykl menstruacyjny nie jest obojętna dla zdrowia. Jeżeli jednak w trakcie okresu towarzyszą Ci dolegliwości o dużym nasileniu, które znacznie ograniczają Twoja aktywność, możesz rozważyć sztuczne ’’przesunięcie” miesiączki. W tym celu udaj się do ginekologa, najlepiej z dużym wyprzedzeniem (2-3 miesiące) przed planowanym urlopem. Lekarz przepisze Ci leki hormonalne lub zmodyfikuje schemat przyjmowanych przez Ciebie środków antykoncepcyjnych, jeżeli oczywiście uzna, że jest to dla Ciebie bezpieczne.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku