Rosnący słupek rtęci na naszych termometrach jest niewątpliwym zwiastunem lepszej pogody. Ta z kolei sprzyja nie tylko spacerom, aktywności fizycznej, ale i porządkom. Dbamy o nasze szafy, ogródki. Zapominamy jednak często, że garaż i piwnica są również miejscami, w których przechowujemy cenne rzeczy i wypada mieć tam porządek.

Półki do piwnicy

Pamiętajcie, że nie tylko przestrzeń domowa powinna być uporządkowana. Piwnica to swego rodzaju skrzynia ze skarbami, a o skarby przecież trzeba dbać. Na pewno pomogą w tym regały do piwnicy. Na rynku istnieją całe systemy, które pozwolą wam uporządkować wszystkie zbiory.

Piwnica to pomieszczenie, które każdy lubi aranżować na swój sposób. Niektórzy przygotowują tam spiżarnię, inni przechowalnię rzeczy, jeszcze inni tworzą tam składzik z narzędziami. Pamiętajcie, że na początku trzeba zastanowić się nad przeznaczeniem, a dopiero potem urządzać przestrzeń - nigdy odwrotnie. Planowanie organizacji w piwnicy to nie tylko postawienie kilku półek. Trzeba skupić się bezwzględnie na tym, jakiej konstrukcji potrzebujemy.

Takie rzeczy jak np. słoiki, możemy spokojnie przechowywać na stabilnych półkach, więc nie muszą być zakryte. Jeśli natomiast w piwnicy mamy również ubrania sezonowe, buty, zabawki dziecięce, książki, sprzęt - warto wtedy część miejsca przeznaczyć na zamknięte szafki, pudełka, kosze, a nawet skrzynki.

Półki stalowe czy drewniane?

Odwieczny dylemat osób, które urządzają swoją piwnicę. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Jeśli chodzi o półki do piwnicy, które są drewniane, wyglądają lekko i ocieplają całe pomieszczenie. Zwykle jednak nie mamy do czynienia z najbardziej stabilną konstrukcją, dlatego regały stalowe są dużo częściej wykorzystywane przez osoby, które trzymają w swojej piwnicy na przykład narzędzia, części instalacji, pozostałości po remoncie.

Jeśli chodzi o półki stalowe, ich ogromnym plusem jest przede wszystkim fakt, że są łatwe w pielęgnacji. Wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką i już wszystko jest czyste. Z perspektywy użytkownika ważna wydaje się również trwałość. W końcu mało kto robi remont w piwnicy częściej niż raz na kilka lat. Regały i półki do przechowywania mają więc odznaczać się wyjątkową wytrzymałością, a ten warunek lepiej spełniają półki metalowe.

Porządki w garażu

Garaż jest jeszcze bardziej wymagającym pomieszczeniem od piwnicy. Dlaczego? To tam dzieje się prawdziwa magia. Wiele osób nie traktuje garażu wyłącznie jako schronienie dla samochodu. Czasem jest to również sala prób, warsztat lub kącik majsterkowicza. Co powinno znaleźć się na półkach garażowych każdego amatora cięcia, montowania i wiercenia? Sprawdźcie w ofercie IKEA.

Jeśli chodzi o organizację przestrzeni w garażu, tutaj zdecydowanie trzeba zainwestować w solidne podstawy i sprytne rozwiązania. Ta przestrzeń powinna być przede wszystkim przejrzysta - narzędzia muszą być poukładane i widoczne, także wtedy, kiedy w środku stoi samochód. Pamiętajcie, że w głównej mierze od tego zależy bezpieczeństwo wszystkich, którzy przebywają w tym miejscu. Zabezpieczmy wszystkie półki garażowe i sprzęty tak, aby nie zrobiły nikomu krzywdy. Wydaje się, że garaż czy piwnica są miejscami chaosu, gdzie żadna rzecz nie ma swojego miejsca. Jest wręcz przeciwnie - tutaj bez porządku nie można funkcjonować.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

brama garażowa

Wersja do druku