W telewizyjnych reklamach wszystko wygląda tak prosto – mężczyzna uskarża się na kłopoty z erekcją, zażywa tabletkę. W następnej chwili jego partnerka wyraża zachwyt nad odzyskaną przez niego sprawnością seksualną i nieśmiało wspomina, że wspólnie odkryli na nowo dzikość oraz romantyczność w sypialni. Od seksualnych guru dla odmiany można usłyszeć jedną radę – romantyczne wakacje tylko we dwoje. To o czym zapominają wspomnieć eksperci oraz reklamy to potworny stres jakiego doświadcza kobieta, gdy jej życiowy partner ma kłopoty z osiągnięciem wzwodu.

To nie Twoja wina

Kobiety zazwyczaj mają skłonność do zbyt głębokiego analizowania faktów i brania wszystkiego do siebie, nie inaczej bywa w przypadku męskich kłopotów z potencją. Duża ilość kobiet w pierwszym odruchu obarcza winą za zaistniałą sytuację siebie – zastanawia się, co złego zrobiła, czy sprawdza się w roli kochanki oraz czy nadal jest postrzegana przez swojego partnera jako osoba atrakcyjna. Czy mój mąż ma romans? Może zwyczajnie go nie zadowalam? - To właśnie tego typu myśli często przemykają przez głowę kobiet, które zauważyły u swoich partnerów problemy ze wzwodem.

Każda z nas miewa kłopoty z samoakceptacją, pewnością siebie oraz poczuciem własnej atrakcyjności – chwile zwątpienia przytrafiają się od czasu do czasu nawet przysłowiowym ikonom urody oraz seksapilu. To całkiem naturalny i normalny objaw, jednak w tym konkretnym przypadku terapeuci oraz seksuolodzy są zgodni – nie ma nic bardziej błędnego niż taki tok rozumowania a dalsze nakręcanie spirali pesymistycznych myśli nie tylko pogarsza sytuację ale może też wpłynąć destrukcyjnie na cały związek.

Zamiast więc płakać w poduszkę i pogłębiać stres swój oraz swojego partnera, skupmy się lepiej nad tym, w jaki sposób możemy wspomóc naszego mężczyznę w walce o odzyskanie pełnej sprawności seksualnej.

Skąd to się bierze?

Zaburzenia erekcji, czyli po prostu impotencja, definiowane są jako niemożność osiągnięcia lub utrzymania erekcji na poziomie umożliwiającym odbycie satysfakcjonującego stosunku płciowego. Większość mężczyzn, w pewnym momencie swojego życia, doświadczy tego typu dysfunkcji. Kłopoty ze wzwodem mogą być odpowiedzią na stres, depresję, uraz lub po prostu – nie mieć powodu. Zazwyczaj jednak czynniki determinujące to schorzenie możemy podzielić na dwa rodzaje – czynniki somatyczne oraz psychologiczne.

Na czele zewnętrznych powodów lekarze najczęściej wymieniają długotrwały przemęczenie, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz uzależnienie od narkotyków. Często przyczyną bywa także zły stan zdrowia mężczyzny, a w szczególności: schorzenia dróg moczowych, choroby serca oraz układu krążenia, urazy a także nowotwory prostaty.

Z kolei o problemach z erekcją na tle psychologicznym można mówić dopiero w momencie gdy badania wykluczyły przyczyny organiczne. Ludzka psychika to potężny organ – jej zaburzone w jakikolwiek sposób działanie wpływa negatywnie na cały organizm człowieka. Nic więc dziwnego, że badania naukowców z Centrum Medycznego w Maryland wykazały, że ponad 20 % problemów z osiągnięciem wzwodu ma właśnie podłoże psychologiczne. W tej grupie najczęściej wymienianym czynnikiem jest stres (aż 51 % mężczyzn, wg. badań przeprowadzonych dla Permen: https://www.permen.pl/wspomaganie-erekcji-wlasciwa-suplementacja.html). Poza długotrwałym stresem do wystąpienia impotencji psychogennej przyczyniają się także problemy w związku i życiu, lęk przed niepowodzeniem kontaktu seksualnego oraz stany depresyjne. Ten rodzaj impotencji objawia się najczęściej u osób młodych (70-90% zdiagnozowanych przypadków).

Skuteczne leczenie

Jest też i dobra wiadomość – odpowiednio dobrane leczenie powinno przywrócić stuprocentową sprawność seksualną. Co prawda, wielu panów uważa tego rodzaju problemy za rzecz wstydliwą i odmawia wizyty u lekarza – warto jednak ich do tego przekonać, gdyż im dłużej zwlekamy z taką wizytą, tym potem dłuższy czas leczenia. Lekarz (najczęściej urolog) dobierze odpowiednią (w zależności od przyczyny) kurację farmakologiczną, która przyniesie poprawę objawów, a także zajmie się wyeliminowaniem przyczyn jakie leżą u źródeł impotencji. Poprawę potencji powinny przynieść także łatwo dostępne w aptekach suplementy, których zadaniem wspomaganie erekcji (warto jednak swój wybór skonsultować z lekarzem lub farmaceutą).

W domowym zaciszu natomiast trzeba zadbać o atmosferę spokoju oraz relaksu. Nie próbujmy absolutnie wywierać na naszym partnerze presji – seksowna bielizna i intrygujący scenariusz erotyczny, tak pożądane w innych okolicznościach, w tym momencie bardziej zaszkodzą niż pomogą – zadziałają na mężczyznę jak dodatkowy czynnik psychologiczny i pogłębią tylko frustrację oraz stres wynikający z obecnych problemów zdrowotnych.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku