Statystyki sÄ… zatrważajÄ…ce – na caÅ‚ym Å›wiecie problemy ze zbyt wysokim ciÅ›nieniem krwi ma ponad miliard ludzi, w samej tylko Polsce jest ich aż 9,5 miliona. Liczby sÄ… niepokojÄ…ce, a to tylko wierzchoÅ‚ek góry lodowej. Z roku na rok liczba chorych niebezpiecznie wzrasta a liczne badania dowodzÄ…, że problem ten dotyczy nie tylko osób starszych – nadciÅ›nienie zdiagnozowano u prawie 20 % mÅ‚odych ludzi w przedziale wiekowym od 24 do 32 lat. Brzmi przerażajÄ…co?

Na szczęście w pełni kontrolowane i leczone nadciśnienie nie powinno grozić poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. A w skutecznej terapii pomóc mogą nie tylko leki ale także właściwie dobrana i zbilansowana dieta.Niekontrolowane nadciśnienie jest bardzo poważnym zagrożeniem zdrowia, które prowadzić może do poważnych chorób serca, niewydolności nerek oraz znacznie zwiększa ryzyko występowania udarów mózgu. Zazwyczaj przyjmuje się, że o wysokim ciśnieniu można mówić w momencie gdy ciśnienie krwi notorycznie przekracza 140/90 mm Hg (za normalne lekarze uważają ciśnienie w granicach 120/80 mm Hg). 

Niebezpieczna sól

U podstaw diety nadciÅ›nieniowców od lat leży jedna, podstawowa zasada – znaczne ograniczenie, a nawet wyeliminowanie ze swojego jadÅ‚ospisu, soli, która jest najbardziej bogatym źródÅ‚em sodu w naszych dietach – na tyle bogatym, że przeciÄ™tny Polak spożywa go, wraz z solÄ…, kilka a nawet kilkunastokrotnie za dużo.
Zasada na jakiej sód wpÅ‚ywa na wzrost ciÅ›nienia tÄ™tniczego krwi jest prosta – pierwiastek ten powoduje zatrzymywanie siÄ™ wody w organizmie, co bezpoÅ›rednio przyczynia siÄ™ do skoku ciÅ›nienia (leki wspomagajÄ…ce leczenie nadciÅ›nienia majÄ… dziaÅ‚anie odwadniajÄ…ce). Im mniej soli wiÄ™c spożywamy, tym mniej niepotrzebnej wody zatrzymuje nasz organizm.

Lekarze oraz dietetycy zalecają więc, w przypadku osób, u których zdiagnozowano chorobę nadciśnieniową, spożywanie nie więcej niż jedną łyżeczkę od herbaty soli dziennie. Jak to osiągnąć?
Ze względu na wszechobecność soli w gotowym pożywieniu (jej spore ilości znajdują się nawet w chlebie oraz wypiekach cukierniczych) najlepiej zrezygnować z dosalania przygotowywanych przez nas potraw. Wbrew pozorom nie solone warzywa, mięso lub ryż nie muszą wcale wykrzywiać naszych kubków smakowych. Odpowiednio przygotowane są bowiem smaczne same w sobie.

Pomocne okazać siÄ™ tutaj mogÄ… nowoczesne, stalowe garnki z grubym dnem – uÅ‚atwiajÄ… one przygotowywanie potraw w maÅ‚ej iloÅ›ci wody oraz bez dodatku soli i tÅ‚uszczy. Za doskonaÅ‚y przykÅ‚ad takich naczyÅ„ mogÄ… sÅ‚użyć garnki Philipiak. DziÄ™ki ich nowoczesnej konstrukcji wydobywajÄ… one gÅ‚Ä™biÄ™ naturalnych smaków sprawiajÄ…c, że solenie okazuje siÄ™ zbÄ™dne. Swoje pozytywne opinie o Philipiak Milano niejednokrotnie przedstawiaÅ‚y liczne polskie gwiazdy oraz mistrzowie kuchni (wspomnieć tutaj wystarczy chociażby Karola OkrasÄ™). WiÄ™cej o Philipiaku i metodach gotowania w tego typu naczyniach można podejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=TmB5dz4KCNs.

A co jeść?

Ale jest i dobra wiadomość – dieta nadciÅ›nieniowców to nie tylko same zakazy. Jest też szereg smacznych i bogatych w mineraÅ‚y wspomagajÄ…ce walkÄ™ o obniżenie ciÅ›nienia krwi produktów spożywczych, które sÄ… wskazane w codziennym żywieniu osób chorych. Naukowcy i lekarze zajmujÄ…cy siÄ™ badaniami nad leczeniem nadciÅ›nienia zalecajÄ… przede wszystkim zwiÄ™kszenie podaży takich pierwiastków jak magnez, potas oraz wapÅ„. StÄ…d też na listach produktów wskazanych dla osób zmagajÄ…cych siÄ™ z podwyższonym ciÅ›nieniem krwi znajdujÄ… siÄ™ przede wszystkim produkty bogate w te wÅ‚aÅ›nie skÅ‚adniki.

Na czele tej listy plasujÄ… siÄ™ niezmiennie ryby, ze szczególnym uwzglÄ™dnieniem gatunków morskich. To akurat pożywienie jest wyjÄ…tkowo bogatym źródÅ‚em kwasów omega-3 oraz magnezu. Szczególnie polecana jest tutaj tilapia – ryba, która dorasta w Å›rodowisku ubogim w toksyny pochodzenia naturalnego (takie jak merkury oraz PCBs). Równie dobroczynny wpÅ‚yw majÄ… zielone warzywa liÅ›ciaste. W tej kategorii rzÄ…dzi przede wszystkim jarmuż – warzywo nieco zaniedbane przez lata socjalizmu, które wróciÅ‚o do peÅ‚ni zasÅ‚użonych Å‚ask w ciÄ…gu kilku ostatnich lat. I sÅ‚usznie, bowiem jarmuż to prawdziwy król dobroczynnych skÅ‚adników – bogaty w wapÅ„, potas, magnez (9% dziennego zapotrzebowania tych witamin w jednej szklance jarmużu) oraz antyoksydanty i kwasy alfa – linolenowe, w peÅ‚ni zasÅ‚użyÅ‚ na miano „superfood”. Na liÅ›cie tej nie mogÅ‚o także zabraknąć naszych swojskich buraków. Warzywa te wykazujÄ… siÄ™, potwierdzonÄ… licznymi badaniami naukowymi, zdolnoÅ›ciÄ… do obniżania ciÅ›nienia krwi (moc tÄ™ zawdziÄ™czajÄ… zgromadzonymi w korzeniu azotanom). Wystarczy szklanka soku z buraków dziennie, aby obniżyć ciÅ›nienie krwi aż o 7%.

Nieleczone nadciśnienie krwi może stać się cichym zabójcą. Na szczęście dzięki zdobyczom nowoczesnej medycyny oraz wiedzy o prawidłowej diecie choroba ta nie musi stać się wyrokiem.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma chleb żytni
Kergulena jak przyrządzić

Wersja do druku