OC jest obowiązkowe, dlatego większość kierowców chwyta się każdego możliwego sposobu, żeby zapłacić za nie jak najmniej. Dowiedz się, dlaczego właściwie oszczędzanie na ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej jest korzystne i nie wpływa negatywnie na jakość usług oraz w jaki sposób skutecznie obniżyć składkę.

Czy warto płacić mniej za OC?

Oczywiście, że warto! W przypadku tego ubezpieczenia liczy się bowiem tylko to, żeby je posiadać w aktualnej wersji. Gdzie i w jakiej cenie zostanie kupione, nie ma żadnego znaczenia i nikogo to nie interesuje. Taki sposób traktowania OC wynika z faktu jego niezmiennego zakresu, który dla każdego ubezpieczonego pozostaje zawsze taki sam. Określa go Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152).

Rozszerzenie lub ograniczenie warunków obowiązkowej polisy jest niemożliwe, więc tym samym nie ma podstaw, żeby przy jej wyborze kierować się czymś innym niż ceną. Dlatego kierowcy, których interesuje tanie OC, na kalkulator-oc-ac.auto.pl i dostępne w nim wyliczenia często zwracają uwagę przed kupnem. Wiedzą, że porównanie ofert to najkrótsza droga to tańszego ubezpieczenia, o czym piszemy poniżej.

Praktyka oszczędzania

Wyobraź sobie, że cena takiego samego OC wyliczona dla Ciebie w jednym towarzystwie jest nawet 100% wyższa niż w innym. 1000 zł różnicy za ten sam produkt? W przypadku ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla kierowców to jak najbardziej możliwe. Ta różnica powinna Ci uzmysłowić, jak ważne jest porównanie Twojej składki w wielu różnych towarzystwach – im ich więcej, tym lepiej. Jak to zrobić?

Zasadniczo są dwie drogi do porównania OC i warto wykorzystać je obie, żeby znaleźć najtańszą ofertę. Jedna polega na wizycie u agenta dysponującego ofertami wielu firm, a druga na obliczeniu, a następnie porównaniu składki dla siebie w kalkulatorze OC i AC. Pamiętając, że każdy agent posiada organiczną liczbę polis, a żadna porównywarka internetowa nie dysponuje wszystkimi dostępnymi na rynku ofertami, zdecydowanie warto skorzystać z usług kilku agentów i użyć kilku porównywarek.

Choć wizyta u więcej niż jednego agenta i wykonanie symulacji w kilku porównywarkach wymagają poświęcenia paru godzin, to gwarantują uzyskanie najkorzystniejszej oferty, a tym samym oszczędzenie na OC. Jeśli możesz zapłacić mniej nawet o kilkaset zł za ubezpieczenie, bez wątpienia warto zagospodarować sobie trochę czasu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku