Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia klasycznego salonu jest stół. Zgodnie z tradycją, to właśnie ten element domowego wyposażenia jednoczy domowników, tworząc wspólną przestrzeń do rekreacji i wypoczynku. Przy stole spożywa się codzienne posiłki, przy stole podejmuje się zaproszonych do domu gości, w końcu przy stole spędza się mnóstwo czasu w okresie świąt i podczas różnego rodzaju uroczystości o charakterze typowo rodzinnym. To jaki stół wybierzemy do salonu, w pewnym stopniu zależy zatem od naszego spojrzenia na rodzinę i tradycję. Dla typowych singli, stół może wydać się zbytecznym dodatkiem. Dla wieloosobowej rodziny, będzie podstawowym meblem, przy którym można się spotkać, porozmawiać czy zjeść wspólny posiłek.

Typ stołu a wielkość salonu

Sporym ograniczeniem w kwestiach wyboru stołu jest metraż mieszkania/domu. Jeśli salon jest mały, trudno decydować się na kupno dużego stołu, który zajmie większą część wolnej przestrzeni. W takiej sytuacji warto zdecydować się na stół rozkładany, który zajmuje mniej miejsca. W razie potrzeby, taki stół można szybko rozłożyć i w ten sposób zwiększyć jego przestrzeń użytkową. Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli stołów rozkładanych. To, który z nich wybierzemy, powinno zależeć od maksymalnej ilości miejsca, jaką możemy na taki stół wygospodarować. W końcu nie ma sensu kupować stołu, którego i tak nie da się rozłożyć w małym salonie. Gdy dysponujemy przestronnym salonem, możemy zdecydować się na kupno stołu litego, bez funkcji rozkładania. Tego typu stoły są niezwykle stabilne, ale i wyjątkowo ciężkie. Kupując taki stół powinniśmy dokładnie przemyśleć, ile tak naprawdę osób będzie przy nim zasiadało. Niestety takiego stołu nie da się już rozłożyć, a tym samym nie da się zwiększyć oferowanej przez niego przestrzeni użytkowej.

Rodzaj stołu a krzesła

Decydując się na stół rozkładany, musimy pamiętać o obecności dodatkowych elementów (różnego rodzaju poprzeczek i dodatkowych nóg), które wzmacniają i stabilizują jego konstrukcję. Niestety tego typu elementy mogą ograniczać ilość wolnego miejsca dostępnego bezpośrednio pod stołem. Krzesła do takiego stołu nie powinny być zatem zbyt szerokie, ponieważ zwyczajnie mogą nie zmieścić się pod stołem. Szerokie krzesła mogą również utrudnić wstawanie czy siadanie za stołem, w momencie jego rozłożenia. Jeśli decydujemy się na stół w całości, tego problemu raczej mieć już nie będziemy. Poza tym kupując stół o litej konstrukcji, dokupujemy do niego określoną liczbę krzeseł i koniec. Kupują stół rozkładany, często dokupujemy do niego dodatkowe krzesła, z których korzystamy tylko i wyłącznie w momencie rozłożenia stołu  (takie krzesła trzymamy w piwnicy, garażu czy na strychu naszego domu).

Stół dla singla i rodziny

Osoby żyjące w pojedynkę, zwykle decydują się na kupno niewielkiej ławy lub niedużego stołu o litej konstrukcji, ponieważ taki mebel w pełni realizuje ich ograniczone potrzeby. Rodziny, zwłaszcza te z dziećmi, najczęściej decydują się na duży stół rozkładany, ponieważ w ich przypadku jest to rozwiązanie najbardziej funkcjonalne, dostosowane do ich oczekiwań i


Poradnik przygotowany przez sklep Stolpluskrzesla.pl który oferuje możliwość personalizowanych stołów oraz krzeseł, a także gotowe propozycje.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku