Dbanie o higienę jamy ustnej jest ważne nie tylko z punktu widzenia świeżego oddechu i pięknych, białych zębów. Nieprawidłowe przestrzeganie jej zasad może prowadzić do  problemów zdrowotnych. Żeby ich uniknąć powinniśmy codziennie, przynajmniej dwukrotnie, szczotkować i nitkować zęby. Możemy również stosować płyny do płukania ust, które ułatwiają pozbycie się bakterii. Zaniedbanie higieny prowadzi do nadmiernego ich namnażania, co skutkuje uszkodzeniem szkliwa, powstaniem ubytków i jest przyczyną chorób dziąseł. Zapalenie dziąseł może prowadzić też do innych, wykraczających poza jamę ustną, problemów zdrowotnych.

Owrzodzenia jamy ustnej

Są to ubytki powstające w błonie śluzowej jamy ustnej, często niezwykle bolesne. Bezpośrednia przyczyna ich powstawania nie jest łatwa do określenia, ale wiadomo jakie czynniki sprzyjają ich występowaniu. Jednym z nich jest właśnie niewłaściwe dbanie o higienę jamy ustnej. Owrzodzenia, nazywane również aftami, utrudniają jedzenie, picie czy mówienie. Zazwyczaj znikają w niecałe 2 tygodnie.  Nie wymagają wizyty u lekarza, ale często jesteśmy zmuszeni sięgać po różne środki łagodzące ból i wspomagające gojenie. Na szczęście mamy spory wybór żeli, płynów do płukania ust czy sprayów, które złagodzą towarzyszące im objawy i wspomogą naturalne procesy regeneracyjne nabłonka. Przykładem mogą być preparaty na afty i niewielkie uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej Anaftin, które występują we wszystkich trzech postaciach. Zawarty w nich polimer - poliwinylopirolidon (PVP) tworzy warstwę ochronną na powierzchni afty, chroniąc ją przed podrażnieniami i w ten sposób łagodząc ból oraz stwarzając środowisko ułatwiające  gojenie uszkodzonej tkanki. Dodatkowo substancje takie jak aloes zwyczajny, kwas hialuronowy wspomagają naturalny proces gojenia.

Choroby dziąseł

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej może prowadzić do rozwoju zapalenia dziąseł. Płytka nazębna powstającą w wyniku niedokładnego szczotkowania lub nienitkowania zębów jest siedliskiem bakterii produkujących toksyny podrażniające dziąsła. Dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, który nieleczony może rozwinąć się w zapalenie przyzębia, mogące skutkować nawet wypadnięciem zęba.

Nadwrażliwość zębów

Do nadwrażliwości może przyczynić się min. nieprawidłowe szczotkowanie, które powoduje odsłonięcie szyjek zębowych. W szyjkach znajdują się kanaliki z zakończeniami nerwowymi, które reagują na bodźce jak chłód, ciepło, powietrze czy słodkie pokarmy. Przez to w trakcie posiłków odczuwamy przeszywający ból.

Powstawanie płytki i kamienia nazębnego

Przy niedokładnej higienie lub jej braku dochodzi do rozwoju płytki nazębnej, którą tworzą rozwijające się w jamie ustnej bakterie. Płytka nazębna jest powodem rozwoju próchnicy, a także stanów zapalnych dziąseł.

Choroby serca

Zaniedbana jama ustna jest rezerwuarem bakterii, które mogą rozprzestrzeniać się po całym  organizmie i wywoływać stany zapalne. Osoby z chorobami przyzębia mają około dwukrotnie większą szansę na wystąpienie chorób serca. Niektóre z bakterii przedostają się do tętnic. Tam pozostają w stanie uśpienia, aż do momentu zadziałania stymulującego je bodźca. Wówczas mogą przyczyniać się min. do zawału mięśnia sercowego.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku