Biżuteria dodaje szyku i elegancji. Jest szczególnie uwielbiana przez kobiety, które zakładają biżuterię zarówno na wyjątkowe okazje, jak i na co dzień. Wyjątkowe znaczenie ma biżuteria antykwaryczna, zabytkowa i bez wątpienia unikalna.

Wartość biżuterii antykwarycznej

Stara biżuteria to bezcenny skarb, zwłaszcza, gdy jest zadbana i pięknie się prezentuje. Wiele osób posiada w domowej kolekcji starą biżuterią – często fantazyjną i ekstrawagancką. Biżuteria tego typu często posiada również wartość sentymentalną, zwłaszcza, gdy jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Należy jednak pamiętać, że wartość biżuterii zależy przede wszystkim od tego, w jakiej wytwórni została wyprodukowana. W rzeczywistości istnieje kilka wiodących marek, które wpisały się w kulturę jubilerską w sposób ponadczasowy. Co sprawia, że biżuteria antykwaryczna posiada taką wartość i jest tak pożądana przez koneserów?


Podstawową kwestią jest bez wątpienia wartość antykwaryczna – najbardziej cenione są unikalne okazy z wieku XIX i wcześniejszych. Były to czasy, w których jubilerem mógł zostać człowiek o wyjątkowych umiejętnościach i nieskazitelnym charakterze. Praca ówczesnych jubilerów była porównywana z dziełami najwybitniejszych rzeźbiarzy i malarzy, a co ważniejsze, były to porównania jak najbardziej zgodne z rzeczywistością.
Dawna biżuteria była wykonywana ręcznie, dzięki czemu nie było dwóch identycznych par kolczyków, pierścionka czy kolii. Śmiało można stwierdzić, że jubilerzy w przygotowanie przedmiotów jubilerskich wkładali serce i duszę.
Wielu współczesnych koneserów poszukuje rzeczy charakterystycznych dla danej epoki lub stylu – mogą to być m.in. okazałe, choć bardzo lekkie formy biedermaier, płynne linie, ornamenty i asymetria w dziełach projektantów secesyjnych, jak również proste, geometryczne wzory art deco.

Kolczyki dawniej i dziś

Współczesna biżuteria zachwyca pięknem i oryginalnością, jednakże nijak ma się do propozycji antycznych. Wykonywane ręcznie srebrne kolczyki zachwycają pięknem i artystycznym kunsztem, doskonale współgrają z okazjonalnym, eleganckim strojem. Co ważniejsze, są to okazy unikatowe, dzięki czemu nie trzeba obawiać się, że inna kobieta będzie posiadać taką samą lub bardzo podobną biżuterię. Warto dodać, że antyczne srebrne kolczyki często stanowią dopełnienie pierścionka czy zawieszki utrzymanej w tym samym klimacie artystycznym.

Zasadniczo srebrna biżuteria jest tańsza niż złoto. Fakt ten sprawia, że wiele osób traktuje srebrne kolczyki czy pierścionki po macoszemu, odsuwając je na drugi plan. Warto jednak pamiętać, że antyczne srebro posiada nie tylko wartość sentymentalną, ale również materialną – szczególnie pożądane przez koneserów są kolczyki z szafirem lub innym kamieniem szlachetnym.

Największym zainteresowaniem cieszy się biżuteria z brylantami – wbrew pozorom te piękne kamienie można łączyć nie tylko ze złotem, ale także ze srebrem, a efekty są zachwycające. Godne uwagi są także kolczyki lub pierścionki z szafirem, onyksem czy tygrysim okiem.

Poszukując unikalnej biżuterii srebrnej, warto zwrócić uwagę na artystyczne detale, a także jakość i stan samego srebra. Koneserzy poszukują przede wszystkim biżuterii bogato zdobionej, dopełnionej wymyślnymi wzorami lub okuciami – propozycji unikalnych, posiadających duszę.

Biżuteria antykwaryczna – wartość

Cena poszczególnych wyrobów jest różna i w rzeczywistości składa się na nią kilka czynników, począwszy od rodzaju kruszca, poprzez gramaturę, elementy rękodzielnicze, a na wykończeniu za pomocą kamieni szlachetnych skończywszy. Znaczna część antykwarycznej biżuterii jest bardzo kosztowna ze względu na wartość historyczną. Zobacz biżuterię antykwaryczną na stronie: https://www.siudek.com.pl/bizuteria-antykwaryczna/


Pielęgnowanie starej biżuterii

Srebrne kolczyki z szafirem lub brylantami, pierścionki i zawieszki antykwaryczne to biżuteria, która wymaga szczególnych działań pielęgnacyjnych. Każdy, kto posiada unikatową, starą biżuterię zdaje sobie sprawę z tego, że do jej pielęgnacji niezbędne są odpowiednie środki. Zarówno złoto, jak i srebro posiadają tę właściwość, że podczas używania ciemnieją. Srebrne kolczyki czy broszka pozostawione w wilgotnym miejscu w krótkim czasie pokrywają się ciemnym nalotem, tracąc swój blask. Podobnie rzecz wygląda w przypadku złotej biżuterii.

Nie jest to jednak sytuacja patowa – odpowiednie działania pielęgnacyjne potrafią sprawić, że rodowa biżuteria będzie jak nowa. W tym momencie warto podkreślić, że domowe sposoby, czyli czyszczenie srebra i złota za pomocą kwasku cytrynowego lub pasty do zębów, nie zawsze są zabiegami, które przyniosą pożądane efekty – są to środki, które mogą zarysować delikatną powierzchnię. Zdecydowanie bezpieczniejsze, a przy tym bardzo skuteczne, są płyny przeznaczone do czyszczenia wyrobów jubilerskich. Ponadto w wielu sklepach jubilerskich można kupić specjalne ściereczki do czyszczenia złota i srebra.

Równie ważne są warunki, w jakich przechowywana jest antykwaryczna biżuteria. Najprostszym i jednocześnie bezpiecznym rozwiązaniem okazują się foliowe woreczki ze szczelnym zamknięciem, które - ze względu na brak dopływu powietrza - sprawiają, że kolczyki, brosze i pierścionki zachowują swój pierwotny wygląd, zachwycając pięknem i niezwykłością.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku