Jednym z najlepszych pomysłów na wykończenie domu czy mieszkania nieodmienne jest deska podłogowa. Materiał ten wymaga odpowiednich warunków oraz konserwacji, nie jest też tani. Trudno wyobrazić sobie jednak piękniejszą podłogę w pokoju. Czy będzie to modrzew lub sosna z kontrastowym rysunkiem słojów, czy szlachetny dąb, jesion a może inny gatunek – drewniana podłoga zawsze świetnie się prezentuje. Solo, z dywanem, lakierowana na wysoki połysk lub matowa – nadaje wnętrzom klasy i jednocześnie przytulności. Twarde i odporne na wilgoć drewno egzotyczne zastosować można nawet w łazienkach i kuchniach. Do wyboru jest wiele rodzajów i wymiarów desek, z których ułożyć można za każdym razem niepowtarzalną podłogę.

Wymiary desek podłogowych

Dawniej typowa deska miała grubość 22 mm. W tej chwili coraz częściej stosuje się deski cieńsze, mające 14-16 mm. Dostępne na rynku są deski podłogowe o grubości od 9 mm, do nawet 35 mm. To daje o wiele szersze możliwości zastosowania – np. cieńsze, szczególnie deski warstwowe, można zamontować na ogrzewanie podłogowe. Typowe szerokości desek to 70-140 mm. Węższe są lamelki stosowane w tradycyjnych parkietach układanych w różnorodne wzory. Wybór wymiarów desek będzie miał wpływ na szybkość i wygodę układania, ale przede wszystkim na wygląd pomieszczenia. Powinniśmy więc kierować się jego wymiarami, stylem, w jakim będzie urządzone, czy też wizualnym efektem, jaki chcemy uzyskać. Najbardziej typowe szerokości, jakie może mieć deska podłogowa, sprawdzą się w praktycznie każdym wnętrzu.

Różne długości desek

Wybierając deski podłogowe, spotkamy się z różnymi długościami, od około 40-50 cm do nawet aż 5 m. Najczęściej stosuje się maksymalnie 2,5-metrowe, zazwyczaj nawet krótsze. Od proporcji między długością i szerokością zależeć będzie wygląd podłogi. Kiedy kupujemy surowe lub wykończone deski, najczęściej spotkamy się z przedziałem, a nie konkretnym wymiarem. Czasem różnice będą wynosiły zaledwie 20-30 cm, czasem będą znacznie większe. Różne długości w jednej partii materiału pozwolą ułożyć deski na podłodze w sposób, który jest miły dla oka i bardzo naturalny. Jeżeli zależy nam jednak na równej długości i regularnym ich ułożeniu, wybrać można gotowy parkiet albo deski wykonane specjalnie na wymiar.

Drewniane deski krzywoliniowe

Podłogi z desek krzywoliniowych to nowość inspirowana naturą. Z pewnością spodoba się każdemu, kto wybiera lite drewno po to, aby nadać swojemu mieszkaniu charakter rustykalny, a także miłośnikom stylu skandynawskiego i ekologii. Jednakże oryginalność tego rozwiązania sprawia, że będzie doskonałe również do eklektycznych wnętrz, łączących minimalizm i meble retro. Drewniane podłogi krzywoliniowe powstają z desek o nieregularnych kształtach, odpowiadający naturalnym formom pni drzew. Dopasowanie ich jest wymagające. Dlatego tworzone są na indywidualne zamówienie, do konkretnego pomieszczenia. Wraz z gotowymi deskami idealnie na wymiar, dostaniemy plan wnętrza z instrukcją układania. Każda deska podłogowa ma swoje miejsce, a ponumerowanie ułatwia ich spasowanie. Deski krzywoliniowe wykończone mogą być olejem lub lakierem, tak jak każda podłoga drewniana.

Zobacz także: Jak zmienić wygląd podłogi?Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku