Migrena to choroba, która potrafi pokrzyżować plany i wyłączyć z życia na długie godziny, a nawet dni. Niestety, częściej dotyczy kobiet, niż mężczyzn. Jest to związane z faktem, że atak migreny nierzadko wywołany jest wahaniem estrogenów w czasie menstruacji. Jak sobie radzić z nagłymi atakami choroby?

Według badań, wśród mężczyzn w Europie częstotliwość występowania migreny w skali roku wynosi 6-9%, a w przypadku kobiet aż 15-17%. Jeśli cierpisz na tę chorobę, wiesz na pewno, że nagły atak potrafi zupełnie uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Podczas jego trwania warto zastosować wszelkie dostępne metody walki z bólem.

Postaraj się odpocząć w spokojnym, zacienionym pomieszczeniu. Pewną ulgę mogą przynieść okłady na głowę oraz delikatne uciskanie skroni. Podczas lekkich ataków mogą także pomóc środki przeciwbólowe bez recepty, na przykład Codipar, Panadol, Paracetamol, Aspiryna albo Migea. Skład i sposób działania każdego z tych środków jest inny, jednak specjalistyczne leki, które mogą pomóc zapanować nad bólem, znajdziesz w każdej aptece nawet bez recepty (np. Etopirynę, stosowaną często w medycynie rodzinnej i tabletki Migea - lek na migrenę z kwasem tolfenamowym). 

Jeśli leki, to jakie?

Podczas doraźnego leczenia objawów migreny najczęściej stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Należą do nich na przykład leki oparte na paracetamolu (Panadol), kwasie acetylosalicylowym, czyli aspirynie (Polopiryna) oraz ibuprofenie (Ibum).

Od niedawna dostępny bez recepty jest również kwas tolfenamowy, który w swoim składzie ma między innymi Migea. Lek, jakim jest kwas tolfenamowy został uznany przez Amerykańską Akademię Neurologii oraz Amerykańską Akademię Lekarzy Rodzinnych jako środek znacznie uśmierzający ból migrenowy. Migea - lek, którego skład opiera się właśnie na tej substancji, dostępny jest w każdej aptece i ma podobne działanie do sumatryptanu wydawanego na receptę.

Co może przepisać lekarz?

W walce z migreną lekarz może przepisać Ci leki mające w składzie na przykład ergotaminę, która wiąże się z receptorami dopaminy, serotoniny i noradrenaliny, a także powoduje skurcz naczyń krwionośnych. Inną możliwością są sumatryptany, które powodują skurcze naczyń krwionośnych, przerywając napad migreny.

Co ciekawe, jedna dawka kwasu tolfenamowego, zawarta w leku Migea działa podobnie jak jedna dawka sumatryptanu. Badania wskazały też na bardzo korzystne efekty łącznego stosowania kwasu tolfenamowego z sumatryptanem, polegające na wyraźnym zmniejszeniu częstości nawrotów migreny.

Dzienniczek choroby – kluczowy w zapobieganiu migrenie

Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko częstego występowania silnych ataków, zacznij prowadzić dzienniczek choroby. Zapisuj wszystkie czynniki (takie, jak: jedzenie, picie, poziom stresu, zmęczenie), które mogły mieć wpływ na wystąpienie bólu. Jeśli takim czynnikiem jest nagła zmiana pogody lub ciśnienia atmosferycznego, masz na niego niewielki wpływ. Jednak zdarza się, że atak wywołuje zjedzenie określonego pokarmu, picie alkoholu, duży stres lub nagłe rozluźnienie – a nad tymi czynnikami możesz przynajmniej postarać się mieć większą kontrolę.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku