Żywe rośliny hodowane w pojemnikach to jedne z najpiękniejszych domowych dekoracji. Zapewniając im odpowiednie warunki, możemy liczyć, że odwdzięczą się nam bujnym wzrostem. Które rośliny doniczkowe warto uprawiać w domu?

Kwiaty do uprawy w domu

Liczba gatunków i odmian roślin uprawianych w naszym klimacie jako doniczkowe jest tak duża, że każdy znajdzie okaz, z którego hodowlą łatwo sobie poradzi. Do wyboru mamy rośliny o różnych preferencjach co do rodzaju gleby, jej wilgotności i pH oraz nasłonecznienia, jak i osiągające różne rozmiary – dzięki temu znajdziemy rośliny, które sprawdzą się w szklanej kuli lub na parapecie oraz w dużej donicy ustawionej na podłodze.

Jednym z kryteriów, które warto wziąć pod uwagę, wybierając rośliny domowe, jest kwestia kwitnienia. Niektóre gatunki są ozdobne właśnie z pięknych, pojawiających się okresowo kwiatów, inne natomiast uchodzą za ozdobne z liści.

Kwitnące rośliny domowe

Do najpopularniejszych, a przy tym najefektowniej kwitnący roślin domowych, należą storczyki. Ich barwne kwiaty wypuszczane na długich pędach przez długi czas zdobią wnętrza, podobnie jak kolorowe kwiaty cyklamenów perskich. Do wartościowych kwitnących roślin domowych należą także anturium, kalanchoe czy schlumbergera.

Już pod koniec zimy w klepach ogrodniczych kupimy również w pojemnikach kwiaty typowe dla wczesnowiosennego ogrodowego krajobrazu – to najczęściej narcyzy i hiacynty, których cebule w późniejszym okresie będzie można wsadzić do ziemi na zewnątrz.

Hodując kwiaty kwitnące, należy pamiętać, że błędy w ich uprawie mogą spowodować brak pąków kwiatowych, ich wątłość lub opadanie. Co więcej, niektóre z tego typu roślin prezentują się efektownie jedynie w czasie kwitnienia, tracąc wraz z opadłymi kwiatami swój urok.

Rośliny domowe zielone

Inną grupę roślin domowych stanowią okazy, których największym atutem są liście. Ich zaletą jest fakt, że utrzymują się na roślinie przez cały czas, więc ich urok nie przemija wraz z ustaniem okresu wegetacji.

Wśród roślin zielonych znajdziemy różnorodne gatunki – jedne z nich to wspinające się po podporach pnącza, inne mają liście wiotkie i zwisające, a jeszcze inne wytwarzają ulistnione wzniesione pędy. Do popularnych roślin zielonych często spotykanych w domach należą przede wszystkim różnorodne paprocie, ale także zamiokulkasy, fikusy, draceny, schefflery, monstery czy epipremnum (znajdziesz je tu: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/rosliny-i-materialy-siewne/rosliny-domowe.html).

Co ciekawe, niektóre z wymienionych gatunków pozytywnie wpływają na jakość domowego powietrza, działając jak zielone filtry wychwytujące z niego zanieczyszczenia.

Warto pamiętać, że większość roślin ozdobnych z liści nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia, które mogłoby spowodować oparzenia. Dlatego bardzo ważnym aspektem ich uprawy jest wybranie dla nich stanowisk ze światłem rozproszonym.

A może kaktusy?

Poza roślinami zielonymi i kwitnącymi do wyboru mamy jeszcze kaktusy. Te uprawiane w domu w sprzyjających warunkach mogą zakwitnąć, ale nawet pozbawione kwiatów prezentują się niezwykle interesująco. Ich zaletą jest także bardzo łatwa pielęgnacja, która z pewnością dla wielu osób będzie zachętą do rozpoczęcia ich uprawy we własnym domu.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku