Poznań, Kraków i Wrocław. Co łączy ze sobą te trzy miasta? Otóż wszystkie mają piękne i jednocześnie owiane wiatrem historii zabytki, które po prostu trzeba zobaczyć. Poniżej krótki opis najpopularniejszych – przekonaj się, jak wiele jeszcze nie wiesz na temat tych znanych, z pozoru, miejsc.


Wawel zza kierownicy

O Wawelu, krakowskiej perełce, mówi się w kategorii kwintesencji polskości. Zamek pełnił rolę rezydencji królewskiej i centrum politycznego już od XI wieku. To na Wawelu właśnie miały miejsce pierwsze koronacje królewskie, tam też znajdują się insygnia królewskie oraz cenne relikwie. Niestety, po trzecim rozbiorze Polski Wawel stał się koszarami austriackimi, natomiast podczas II wojny światowej był siedzibą władz okupacyjnych. Dopiero w okresie międzywojennym, gdy został siedzibą prezydenta Rzeczypospolitej, znów powrócił do niego duch polskości. Od 1978 r. wpisano Wawel na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Dziś udostępnione turystom komnaty zamkowe zapierają dech w piersiach a widok roztaczający się z wież, na długo pozostaje w pamięci. Dotarcie do wawelskiego wzgórza oraz innych części miasta ułatwi firma wypożyczalnia samochodów Kraków, świadcząca usługi wynajmu aut na terenie Krakowa i nie tylko.

Wycieczka samochodowa do Ostrowa Wielkopolskiego

Wyspy we Wrocławiu, czyli kilka słów na temat Ostrowa Tumskiego - najstarszej, bo liczącej ok 1000 lat części tego miasta. Ulokowane między ujściem Ślęży, Widawy i Oławy, stanowią zalążek dzisiejszego Wrocławia. Już w X wieku powstała tam pierwsza osada z małym kościołem p.w. św. Marcina. Otoczona była murami obronnymi, a dodatkowym zabezpieczeniem była rzeka. Współcześnie turystów przyciągają m.in. zbudowany
w romańskim stylu, kościół p.w. św. Idziego, archikatedra św. Jana Chrzciciela i kolegiata Świętego Krzyża. Najlepiej na wyspę dostać się samochodem, przez Most Tumski, znany jako „most zakochanych”. Jeśli nie dysponujemy własnym autem, doskonałym rozwiązaniem będzie jego wypożyczenie z wypożyczalni samochodów Wrocław Ceny zaczynają się już od 69 zł za dobę!

Do koziołków na koniach… mechanicznych

Na koniec poznańskie koziołki, czyli znak rozpoznawczy stolicy Wielkopolski. Ratusz, niegdyś siedziba rady miejskiej, stanowi jeden z najznakomitszych zabytków architektury renesansu Europy Środkowej. Wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku, był wielokrotnie przebudowywany. Dziś charakteryzuje się zasłoniętymi attykami dachami oraz fasadą ozdobioną trójkondygnacyjną loggią. W samo południe ze szczytu wieży rozbrzmiewa hejnał
i rozpoczyna się osobliwy pojedynek białych koziołków. Zwiedzenie Poznania, jako kolejnego, obowiązkowego punktu na mapie Polski, ułatwi wynajem samochodów Poznań, świadcząca usługi 24 godziny, 7 dni w tygodniu.

 

 

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku